Statuetka „Stojący w imię zasad” dla mieszkańców Michałowa

Burmistrz Michałowa ze statuetką „Stojący w imię zasad”. Statuetkę wręczyli Obywatele RP

Statuetkę „Stojący w imię zasad” wręczyli dzisiaj Obywatele RP mieszkańcom Michałowa. Chcą w ten sposób uhonorować wszystkich, którzy na granicy z Białorusią próbują ratować ludzkie życie. Bo to tam jest dzisiaj centrum Polski i stolica przyzwoitości

– Przyjeżdżam do Państwa z nadzieją przyjazdu do lepszego świata. Przyjeżdżam wzruszony, przejęty tym wszystkim, coście zrobili i z ciekawością. Przyjeżdżam do Was, o których jest napisana preambuła polskiej Konstytucji. Preambuła, która mówi o uniwersalnych wartościach. I na samym dnie tych wartości chodzi o to, żeby szanować tę przyrodzoną każdemu godność – mówił Paweł Kasprzak z Obywateli RP na spotkaniu w Radzie Miasta Michałowa.

Kasprzak: – Przyjeżdżam tu – mogę to powiedzieć nie tylko w imieniu Obywateli RP – z ogromną wdzięcznością, ponieważ jesteście władzą publiczną, która rzeczywiście dorosła do tego w co ja sam wierzę, do tych wartości, które są określane w polskiej konstytucji, która potrafi zachować się po ludzku. Tak jak w 80. roku robotnicy i Gdańsk stał się stolica polskiej godności, tak dzisiaj Michałowo jest stolicą polskiego człowieczeństwa i przyzwoitości.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Michałowo, stolica przyzwoitości

Statuetkę „Stojący w imię zasad” Paweł Kasprzak przekazał Marii Ancipiuk, przewodniczącej Rady Miejskiej. –  Ta nasza statuetka jest najcenniejszym, co mamy, To symbol, który wyraża to, kim chcielibyśmy być a nie kim jesteśmy – podkreślił.

– Przecież my nic nie zrobiliśmy! To jest normalny, ludzki odruch, to jest człowieczeństwo, które w każdym powinno być – odpowiedziała Maria Ancipiuk. Podziękowała w imieniu  samorządu i mieszkańców Michałowa. – Bo to jest również wyróżnienie dla naszych strażaków, którzy pracują dniami i nocami. Segregują rzeczy, które dostajemy, wyjeżdżają w teren, dowożą te rzeczy – mówiła. Podziękowała również burmistrzowi Markowi Nazarko, który wspiera akcję pomocy migrantom.

Statuetkę „Stojący w imię zasad” Obywatele RP przyznali już po raz trzeci. W ubiegłym roku otrzymał ją prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich. W 2019 roku uhonorowane nią zostały I prezes SN Małgorzata Gersdorf i Beata Katkowska z Gryfic, która samotnie demonstrowała w obronie niezależności sądów.Michałowo stało się znane w całej Polsce. Jego mieszkańcy, podobnie jak w wielu innych przygranicznych gminach, pomagają ratować dzieci i całe rodziny uchodźców, które szukają schronienia w naszej części świata. W gminie powstały punkty, w których uchodźcy mogą zmienić ubrania, ogrzać się, gdzie dostaną posiłek. Na terenie Michałowa działa też oddolna akcja „Zielone Światło – Domy przyjazne uchodźcom”. W domach, przed którymi zapalona jest zielona żarówka, uchodźcy mogą liczyć na zmianę ubrań, posiłek, otrzymanie lekarstw, ogrzanie się i naładowanie telefonu.

fot. Katarzyna Pierzchała

O autorze

1 thought on “Statuetka „Stojący w imię zasad” dla mieszkańców Michałowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »