Stojącemu w imię zasad. Beata Katkowska: – Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie

fot. Katarzyna Pierzchała

Obywatele RP uhonorowali prof. Adama Bodnara statuetką „Stojącemu w imię zasad”. Uroczystość odbyła się 23 czerwca 2021 w siedzibie RPO w Warszawie. Statuetka jest symbolem ruchu Obywatele RP i wręczana jest tym, którzy stoją w imię prawa

– Patrzę na Pana i wiem, że ta Pańska kończąca się kadencja nie jest ostatnim słowem. Bardzo oczywiście na to liczymy. Pańskie słowa będą nam jeszcze potrzebne. Bo gdy miną złe czasy, kiedy trzeba będzie budować polską praworządność, szacunek dla ludzkiej godności, praw człowieka, to Pan będzie jeszcze Polsce potrzebny – podkreślał Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.

Adam Bodnar, zmuszony wyrokiem Trybunału Przyłębskiej, opuszcza urząd RPO 15 lipca.

Statuetkę „Stojący w imię zasad” Obywatele RP przyznali po raz drugi. W 2019 roku otrzymała ją I prezes SN Małgorzata Gersdorf i Beata Katkowska z Gryfic, która samotnie demonstrowała w obronie niezależności sądów.

List Beaty Katkowskiej:

Nie mogę być z Wami osobiście, więc postanowiłam przekazać kilka słów. Miałam przyjemność i zaszczyt poznać osobiście i porozmawiać z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Jestem dumna z faktu, że pan Adam Bodnar pochodzi z Gryfic, miasta, w którym mieszkam. Dzisiaj, co prawda wirtualnie, ale mam zaszczyt uczestniczyć przy wręczaniu Panu Adamowi statuetki „Stojący w imię zasad”. Dziękuję z cała mocą panu Adamowi za prawość, kulturę, uczciwość. Dziękuję za to, że zawsze stał na straży Konstytucji, że stał po stronie zwykłych szarych obywateli. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, wykonał kawał dobrej roboty. Panie Adamie, żyj najpiękniej, jak umiesz, po swojemu, spełniaj się, pozostań sobą. Dla mnie na zawsze pozostaniesz moim rzecznikiem praw obywatelskich i nie jestem sama z tym stwierdzeniem. Panie Adamie, do zobaczenia gdzieś tam kiedyś w Polsce i mam nadzieję, że również w Gryficach. Mądrego człowieka warto posłuchać, warto być przyzwoitym i nie być obojętnym.

Na koniec chciałam zacytować wiersz, który napisał Piotr Skała Szkudlarek, osoba, która zna mnie tylko z interentu. Napisał wiersz i zadedykował go mi, Panu Adamowi i Igorowi Tuleyi.

Pytają ludzie czemu wciąż 
ja przeciw władzy i pod prąd?
Czemu nie zginam karku, gdy
władza to nakazuje mi?
To nie sztandary, haseł ciąg,
lecz czyny dla mnie miarą są.
Poparcie moje oddam temu
Co umie się sprzeciwić złemu
A ten, co żyje frazesami,
spodziewać się krytyki musi
prawdy fałsz nigdy nie zagłuszy.
Z szacunkiem mogę się pokłonić
temu, co prawdy pragnie bronić
A tym, co chcą niewolić nas
swój sprzeciw rzucam prosto w twarz.

Panie Adamie, jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie. Nie przestańmy w to wierzyć. Jeszcze raz pozdrawiamy serdecznie z Gryfic. Pozdrawiamy Warszawę, pozdrawiamy wszystkich obecnych na tej uroczystości. Powodzenia, Panie Adamie.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »