Stojący w imię zasad. Obywatele RP uhonorowali prof. Adama Bodnara

Statuetkę „Stojącemu w imię zasad” wręczyli w środę Obywatele RP prof. Adamowi Bodnarowi. – Statuetka jest symbolem naszego ruchu i honorujemy nią tych, którzy stoją w imię prawa – mówiła witając gości Agnieszka Dzikowska. – Gdybym jednym zdaniem miała określić pana Bodnara jako rzecznika, powiedziałabym, że to jest stający w imię prawa

– To dla nas ogromny honor, że możemy tutaj być dzisiaj i możemy to wyróżnienie wręczać. Ale to wyróżnienie dotyczy także Pana świetnego zespołu – mówił Paweł Kasprzak, jeden z liderów Obywateli RP. – Pana kadencja była w naszym głębokim przekonaniu absolutnie wyjątkowa, przełomowa. Do tego stopnia, że Polska już nie jest takim krajem, jak była, zanim Pan objął urząd rzecznika. Jestem absolutnie przekonany, że nie tylko wyznaczył Pan nowy standard jakości Rzecznika Praw Obywatelskich, ale naprawdę wycisnął Pan nieusuwalne piętno na polskiej rzeczywistości, kulturze prawnej, politycznej, współżycia między rodakami.

Kasprzak podkreślił, że wiele spraw, którymi zajmował się rzecznik praw obywatelskich, dotyczyło bezpośrednio Obywateli RP, gdy mowa była o niesłusznych interwencjach policji, czy niekonstytucyjnych ustawach o zgromadzeniach publicznych. –  Ale przecież to tylko fragment Pańskiej działalności. Pan również bronił ludzi w ich codziennym życiu, prowadzących biznesy, mających zobowiązania finansowe, rozmaite kłopoty w szpitalach, szkołach. Pan bronił ludzi, których poglądy stawiają w opozycji do obecnej władzy, ale bronił również praw ludzi, których poglądy były tej władzy bliskie – dodał Kasprzak.Kasprzak: – Prawica mówi o panu, że jest pan najbardziej upolitycznionym rzecznikiem. I, przekornie, mogę się z tym zgodzić. Pan jest polityczny w rozumieniu polityki, którą nazwałbym arystotelesowską: uprawianej w imię wartości, dla dobra jednostki i wspólnoty. Mówią, że staje pan przeciw władzy. Jeśli Rzecznik Praw Obywatelskich, broniąc tych praw, musi wchodzić na barykadę przeciw władzy, to świadczy to o tej władzy jak najgorzej.

Patrzę na Pana i wiem, że ta Pańska kończąca się kadencja nie jest ostatnim słowem. Bardzo oczywiście na to liczymy. Pańskie słowa będą nam jeszcze potrzebne. Bo gdy miną złe czasy, a nastaną czasy lepsze, ale pewnie przez to jeszcze trudniejsze, kiedy trzeba będzie budować polską praworządność, szacunek dla ludzkiej godności, praw człowieka, to musimy się wystrzegać dróg na skróty, musimy twardo, bezkompromisowo stać na straży tych wartości, których Pan strzegł. Pan będzie jeszcze Polsce potrzebny – podkreślał lider Obywateli RP.

Statuetkę „Stojący w imię zasad” Obywatele RP przyznali po raz drugi. W 2019 roku otrzymała ją I prezes SN Małgorzata Gersdorf i Beata Katkowska z Gryfic, która samotnie demonstrowała w obronie niezależności sądów.

Adam Bodnar, zmuszony wyrokiem Trybunału Przyłębskiej, opuszcza urząd RPO 15 lipca.


Zdjęcia: Grażyna Burzyńska, Piotr Fijałkowski

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »