Świętej pamięci Natura. Happening w Świętokrzyskim Parku Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA]

W sobotę 8 stycznia spod bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Hucie Szklanej wyruszył kondukt żałobny. Symboliczna Matka Natura ze związanymi rękami była prowadzona przez kondukt na szafot

Od kwietnia 2019 roku trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obecnie projekt, naruszający polskie prawo, rozporządzenia nr RD 162 oczekuje na podpis na biurku na biurku premiera Mateusza Morawieckiego. Jeśli premier podpisze ten dokument, będzie to jak symboliczne ścięcie głowy polskiego systemu ochrony przyrody. Wszystkie polskie parki narodowe staną przed perspektywą wyłączeń ze swoich granic terenów będących łakomym kąskiem dla różnych grup interesów. Ten kamyk pociągnie lawinę. Najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce utraci gwarancję ochrony ze strony państwa.

W sobotę 8 stycznia 2022 roku o godzinie 13 spod bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Hucie Szklanej wyruszył kondukt żałobny. Symboliczna Matka Natura ze związanymi rękami była prowadzona przez kondukt na szafot. Symboliczny szafot znajdował się przed Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Łyścu, na terenie przeznaczonym do usunięcia z jego granic. Tu głowa Matki Natury została ścięta.

W działaniach artystycznych wzięło udział około 30 osób: profesjonalne tancerki i muzycy, architektka, pielęgniarka, lekarka, rzeźbiarka, grafik z warszawskiego „Mordoru”, związani z Kolektywem Sztuka w Ruchu – Wachlarze Bojowe oraz grupa śpiewacza STAYNIA. Tradycja kobiet walczących wachlarzami bojowymi pochodzi ze starożytnych Chin. Specjalnie wyszkolone kobiety używały tam wachlarzy, które były misternie wykonane, tak by ukryć w nich ostrza. Wojowniczki musiały opanować techniki sztuki uwodzenia, sztuki tańca oraz do perfekcji sztuki walki, żeby móc jednym niepozornym ruchem pozbawiać wrogów życia.

Happening miał charakter wydarzenia pokojowego, artystycznego i filozoficznego.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »