Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Trzeba głośno mówić prawdę. Solidarnościowe samodonosy do prokuratury

W poniedziałek 3 stycznia o godz. 15 przed warszawską prokuraturą ustawiła się kolejka osób chętnych do złożenia samodonosów. Podobne samodonosy w prokuraturach złożyło w Polsce ponad sto osób, m.in. aktywiści we Wrocławiu i Kielcach

– Samodonosy zostały złożone w ramach solidarności z Janiną Ochojską, Władysławem Frasyniukiem, Piotrem Maślakiem, Martą Lempart, Bartoszem Kramkiem i działaczami oskarżonymi o znieważenie polskiego wojska i polskiej straży granicznej – mówił przed warszawską prokuraturą Kajetan Wróblewski, jeden z uczestników akcji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zło jest złem. W akcie solidarności aktywiści donoszą sami na siebie

– To  znieważenie miałoby polegać na tym, że o tych służbach mówi się w ostrych słowach. Nazywa się „zbrodnią” działalność na granicy. Tymczasem my uważamy, że to prawda i w ramach solidarności z oskarżonymi składamy w prokuraturze samodonosy nazywając ich tak samo „zbrodniarzami”. Nazywamy tak premiera Morawieckiego, wicepremiera Kaczyńskiego, ministra Błaszczaka, komendantów policji, straży granicznej, ministra Kamińskiego i wiceministra Wąsika, bo uważamy, że oni są odpowiedzialni za tę sytuację. Przytaczamy szereg dowodów na to, że to, co się dzieje na granicy, to jest zbrodnia przeciwko ludzkości – podkreślał Kajetan Wróblewski.

Samodonosy złożyli również m.in. mieszkańcy Wrocławia i Kielc. – Trzeba głośno mówić prawdę podkreślali Obywatele RP przed wrocławską prokuraturą.

Zobacz wideo i zdjęcia:

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas