Trzeba reagować natychmiast. PCK na granicę!

Ponad 12 tysięcy osób podpisało apel wzywający Polski Czerwony Krzyż na granicę polsko – białoruską. W środę 17 listopada apel wręczony został PCK

Sytuacja uchodźców na granicy polsko-białoruskiej jest dramatyczna. Aby zdążyć z pomocą trzeba reagować natychmiast! – czytamy w apelu. – Kiedy państwo polskie nie dopuszcza samorządowych organizacji pomocowych, tylko Czerwony Krzyż ma możliwość i moralny obowiązek pomocy udzielić. Ponieważ PCK to organizacja międzynarodowa, niezależna, która ma prawo do udzielania pomocy potrzebującym na granicy, a polski rząd ma obowiązek umożliwić takie działania PCK.

Apel do PCK

Na polsko-białoruskiej granicy są uwięzieni ludzie, bez jedzenia i picia, wyziębieni, potrzebujący pomocy medycznej. 29 sierpnia 2021 roku pani Danuta Kuroń napisała do Polskiego Czerwonego Krzyża list otwarty z prośbą o konkretną pomoc, zauważając że: „Czerwony Krzyż jest nie tylko organizacją, która ma prawo, by skutecznie udzielać pomocy w takich sytuacjach, Czerwony Krzyż jest również organizacją, która musi to zrobić, to jest waszym statutowym obowiązkiem, po to jesteście”.

Minął prawie miesiąc od tego czasu. My, obywatele Polski, pytamy, dlaczego nie wkraczacie z pomocą? Wiemy, że dostarczyliście koce i śpiwory do grupy uchodźców ogrodzonej drutem kolczastym w Usnarzu Górnym – to za mało.

Apelujemy o zapewnienia schronienia, pożywienia i pomocy medycznej, zarówno grupie uwięzionej w Usnarzu Górnym, jak i grupom uchodźców powoli umierających w Puszczy Białowieskiej na granicy i w strefie przygranicznej.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Sytuacja uchodźców na granicy polsko-białoruskiej jest dramatyczna. Aby zdążyć z pomocą trzeba reagować natychmiast! Jak do tej pory pięć osób zmarło, prawdopodobnie z wyziębienia. Osoby zatrzymane w Usnarzu Górnym są uwięzione w środku lasu na gołej ziemi od ponad miesiąca.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zobowiązał polskie władze do dostarczenia im żywności, wody, opieki medycznej i tymczasowego schronienia. Tymczasem pomoc ta nie została zapewniona, pomimo tego że obowiązkiem władz państw członkowskich UE jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, niezależnie od statusu tych osób.

Ponadto, nie wiadomo, ile osób błąka się w lasach w strefie przygranicznej, w jakim stanie, czy nie ma innych śmiertelnych ofiar. Wiadomo natomiast, że jeśli uchodźcy błąkający się przy granicy spotykają Straż Graniczną, ta wywozi ich na stronę białoruską granicy – w sam środek puszczy. Tam z kolei, gdy uchodźcy spotykają białoruskich pograniczników, ci zapędzają ich na stronę polską. I tak w kółko, wielokrotnie, uwięzieni w klinczu, błąkają się po lesie lub po cichu umierają w gąszczu Puszczy Białowieskiej.

W sytuacji, kiedy państwo polskie nie dopuszcza samorządowych organizacji pomocowych, tylko Czerwony Krzyż ma możliwość i moralny obowiązek pomocy udzielić. Ponieważ PCK to organizacja MIĘDZYNARODOWA, niezależna, która ma prawo do udzielania pomocy potrzebującym na granicy, a polski rząd ma obowiązek umożliwić takie działania PCK.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »