Turkmenistan. Gdzie jest Kasymberdy Garajew?

Radio Free Europe/Radio Liberty donosi, że młody lekarz z Turkmenistanu, Kasymberdy Garajew, zaginął bez wieści po tym, jak został zatrzymany przez policję 24 października 2019 roku. Nie ma również kontaktu z jego rodziną w Aszchabadzie

Trzy dni wcześniej RFE/RL opublikowało wideo Garajewa, w którym ujawnił się on jako gej, opowiadając o swoich przejściach z policją i bliskimi, o pobiciach i próbach ucieczki do Turcji. Garajew zdawał sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmuje, ale, jak powiedział „Mam nadzieję, że poczuję się wolnym, albo że przynajmniej moja historia stanie się pierwszym krokiem do tego, by inni ludzie tacy jak ja uzyskali wolność”.


W Turkmenistanie panuje najbardziej autorytarny reżim z krajów powstałych po rozpadzie ZSRR (kraj został sklasyfikowany na 160 miejscu spośród 167 krajów objętych badaniem wskaźnika demokracji przez Economist Intelligence Unit w 2014 roku – najniżej spośród państw byłego ZSRR), z ideologią będącą mieszanką tradycyjnego sunnickiego islamu i poglądów pierwszego prezydenta Turkmenistanu, Saparmyrata Nyýazowa, wyłożonych w książce Ruhnama (Księga ducha). Władze regulują każdy aspekt życia obywateli. Kobiety mają na wpół oficjalny zakaz prowadzenia samochodów, zapowiadane są kontrole ginekologiczne nastolatek w szkole, wszechobecna jest cenzura. Za aktywność homoseksualną grozi kara więzienia do dwóch lat. Około 1/3 mieszkańców kraju wyemigrowała, głównie do Turcji. Obecnie prawo do wyjazdu za granicę jest ściśle reglamentowane.

Inicjatywa Prove They Are Alive udokumentowała 121 przypadków ludzi zaginionych bez wieści po zatrzymaniu w Turkmenistanie.

Magdalena Pecul – Kudelska

Źródła: A Turkmen Doctor Came Out And Now He (And His Family) Have Gone Missing oraz LGBT In Turkmenistan: Go To Jail Or Live A Lie

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »