Tydzień na Białorusi. Aresztowania, przemyt papierosów kolejna runda unijnych sankcji

fot. podlaskie.kas.gov.pl

Na Białorusi panuje przekonanie, że za przemytem papierosów stoją ludzie z obozu Łukaszenki i służb specjalnych, otoczeni parasolem ochronnym

***

14 maja 2021 roku białoruski sąd skazał mieszkańca Mińska na 15 dni aresztu za eksponowanie w oknie flagi z herbem Pogoni oraz jazdę samochodem z przymocowanym różowym klapkiem z białym paskiem (przypominającym biało-czerwono-białą flagę).
Flaga i różowy klapek mają zostać zniszczone. Mężczyzna prosił o darowanie kary ze względu na zbliżającą się operację nowotworu, ale bezskutecznie.

14 maja 2021 roku w Mińsku rozpoczął się proces grupy studentów i nauczyciela akademickiego aresztowanych 12 listopada ubiegłego roku przez KGB podczas jednej z akcji solidarnościowych przeciwko brutalności milicji i od tej pory przetrzymywanych w areszcie bez kontaktu z bliskimi. Oskarżono ich z paragrafu kryminalnego o rażącym naruszeniu porządku publicznego i zatrzymania komunikacji miejskiej. Grozi im za to do 3 lat więzienia.
Wśród nich jest Alana Gebremariam, była doradczyni Swiatłany Cichanouskiej do spraw młodzieży. Kilkoro z aresztowanych studentów jest członkami Związku Studentów. Nauczyciel akademicki to Volha Fiłatczankawa (Uniwersytet Informatyki i Radioelektroniki). Wszyscy aresztowani zostali relegowani ze swoich uczelni.
Przed budynkiem sądu zgromadziło się ponad sto osób, do środka nie wpuszczono niezależnych mediów. Są zatrzymania.

Od pewnego czasu polska służba graniczna co kilka dni zatrzymuje ogromne transporty białoruskich papierosów bez akcyzy. Około tygodnia temu zatrzymano transport o wartości około 10 mln dolarów, a 12 maja kolejny, wart około 2 milionów.
Na Białorusi panuje przekonanie, że za przemytem stoją ludzi z obozu Łukaszenki i służb specjalnych, otoczeni parasolem ochronnym. Podejrzewają też, że nie tyle przemyt się nasilił, co polskie służby zaczęły na niego reagować, czego nie robiły przedtem.

Przedstawiciel do spraw zagranicznych UE Joseph Borrell powiedział 10 maja 2021 roku na konferencji prasowej, że Unia przygotowuje czwartą rundę sankcji wobec białoruskich władz odpowiedzialnych za tłumienie protestów. „Reżim nadal represjonuje i zastrasza swoich obywateli. Teraz atakuje polską społeczność” – powiedział Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE. „Przygotowujemy kolejny pakiet sankcji, który, mam nadzieję, zostanie zatwierdzony w nadchodzących tygodniach”.

fot. podlaskie.kas.gov.pl

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »