Tydzień na Białorusi. Czysto subiektywny przegląd informacji z Białorusi

fot. bielsad.eu

1. 23 kwietnia 2021 roku Sąd Miejski w Mińsku (sędziowie Alona Ananicz i Piotr Arłou) podtrzymał wyrok skazujący dziennikarkę Biełsatu Kaciarynę Andrejewą i operatorkę Darię Czulcową na dwa lata kolonii karnej. Zostały oskarżone o „organizację działań poważnie naruszających porządek społeczny”. W rzeczywistości wyrok dotyczył relacjonowania na żywo pokojowego protestu dotyczącego zabójstwa Ramana Bandarenki, odbywającego się 15 listopada 2020 roku. Przed ambasadą białoruską w Warszawie dziennikarze Biełsatu zorganizowali pikietę solidarnościową.

2. 23 kwietnia 2021 białoruski rząd zabronił importu niektórych towarów wyprodukowanych w Czechach i Niemczech. Lista obejmuje produkty czeskiego wytwórcy samochodów Škoda Auto, niemieckiego producenta smarów Liqui Moly, a także niemieckiej firmy kosmetycznej Beiersdorf AG (właściciela marek Nivea, Eucerin, Tesa, i Hanspalast).

3. 19 kwietnia 2021 roku sąd gospodarczy w Brześciu postanowił do 19 lipca zamknąć polską szkołę. Anna Paniszewa, dyrektorka szkoły i wiceprzewodnicząca Związku Polaków, przebywa od 13 marca w areszcie w związku z gloryfikowaniem pamięci „żołnierzy wyklętych”, pod zarzutem „rehabilitacji nazizmu” oraz „wzniecania waśni narodowej i religijnej”. Białoruska prokuratura twierdzi, że w szkole doszło do wychwalania Romualda Rajsa „Burego”, odpowiedzialnego za rajdy na wioski na Podlasiu w 1946 r. i śmierć cywili, w tym kobiet i dzieci. Organizatorzy uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych temu zaprzeczają.

4. 15 kwietnia 2021 roku białoruski rząd wprowadził trzymiesięczny zakaz eksportu z Białorusi zbóż takich jak pszenica, żyto, kukurydza i gryka. Jest to próba powstrzymania rosnących cen żywności.

fot. bielsad.eu

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »