Tydzień na Białorusi. Represje wobec ludzi niekoniecznie związanych z opozycją

Biało – czerwono – biała flaga jest symbolem białoruskiej opozycji, fot. Wikipedia

Dziś głównie o represjach dotykających coraz większe grono ludzi, niekoniecznie związanych z opozycją. I o tym, że także na Białorusi wszystkiemu winien jest Soros

***

28 kwietnia 2021: Komisja spraw zagranicznych Izby Poselskiej, niższej izby parlamentu Czech, potępiła represje stosowane przez reżim wobec mniejszości polskiej na Białorusi i oskarżanie jej o działalność ekstermistyczną. W swoim stanowisku komisja oceniła te działania jako celową próbę podżegania do nienawiści etnicznej, która ma służyć odwróceniu uwagi społeczeństwa białoruskiego od prześladowania opozycji.

28 kwietnia 2021: Prokuratura otrzymała wniosek przeciwko Siergiejowi Cichanouskiemu, Mikołajowi Statkiewiczowi i czterem innym osobom do skierowania do sądu. Zostali oni oskarżeni o „organizację zamieszek, dystrybucję materiałów mających na celu podżeganie do nienawiści społecznej wobec przedstawicieli władz i organów ścigania, groźby pod adresem Przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów i referendów, organizowanie akcji zbiorowych rażąco naruszających porządek publiczny i obejmujących użycie przemocy wobec funkcjonariuszy”. Za te zarzuty grozi im kara od trzech do piętnastu lat więzienia.

28 kwietnia 2021: W białoruskiej telewizji wyświetlono film o rzekomym puczu i zamachu na Łukaszenkę. Padło tam między innymi twierdzenie, że stał za nim Soros, którego fundusz miał przeznaczyć 500 milionów dolarów na opłacenie protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. Mowa też była o działaniu „żydowskiego lobby”, czyli grupy najbogatszych Amerykanów.

27 kwietnia 2021: Mieszkaniec Mińska został zatrzymany we własnym mieszkaniu i przewieziony na komisariat za postawienie na parapecie okna biało-czerwono-białego pudła od telewizora LG. Milicjanci uznali to za „nielegalną pikietę”. Sprawa nie zakończyła się jeszcze wyrokiem.

26 kwietnia 2021: Na 15 dni aresztu zostało skazanych dwoje białoruskich katolików, którzy chcieli upamiętnić ofiary katastrofy w Czarnobylu przez zapalenie świeczek w kościele.

25 kwietnia 2021: W Żodino zatrzymano 20 osób pod zarzutem „nielegalnego spotkania i wykorzystania symboliki protestów przeciwko władzy”. Spotkanie było prywatną biesiadą w saunie, a zatrzymani twierdzą, że biało-czerwono-białą flagę podrzucili im milicjanci. Cztery zatrzymane osoby zadeklarowały podjęcie głodówki.


O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »