Tydzień na Białorusi. Wysoka kara za powieszenie firanki i kolonia karna dla trzech matek

fot. TUT.BY

Elektrownia atomowa w Ostrowcu została ponownie włączona 6 maja 2021 r., po miesiącu przerwy, którą uzasadniono testami. Łukaszenko usuwa z wojska i karze za powieszenie firanki

Przed rocznicą katastrofy w Czarnobylu na stronie internetowej elektrowni pojawił się tekst podpisany rzekomo przez pracowników, którzy ostrzegali przed jej awarią. Kierownictwo oświadczyło, że był to atak hakerski na stronę internetową.

4 maja 2021: Mieszkanka Mińska po zatrzymaniu i spędzeniu nocy w areszcie została skazana na mandat w wysokości 2320 białoruskich rubli (prawie 3500 zł) za powieszenie białych firanek ze środkowym pasem w czerwony wzorek w swoim mieszkaniu na 14 piętrze.

4 maja 2021: Aleksander Łukaszenko podpisał dekret o usunięciu z wojska i sił specjalnych ponad 80 żołnierzy i pracowników organów ścigania. Według dekretu, podsycali nastroje protestacyjne, brali udział w niedozwolonych wydarzeniach, nie szanowali symboli państwowych, wyrzucali swoje legitymacje, odmawiali wykonywania obowiązków służbowych oraz dopuszczali się innych „czynów zniesławiających”. Około 40 osób z tej listy to byli pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

30 kwietnia 2021: 14 osób oskarżonych w tzw. „sprawie pińskiej” dostało wyroki od 5,5 do 6,5 lat kolonii karnej. Wśród nich jest matka trzech córek, z tego dwóch nieletnich. 10-letnia Anhieliną zaopiekuje się jej matka chrzestna, 5-letnia Karina zamieszka u znajomych małżeństwa. Skazano ich z powodu „przeprowadzenia zamieszek” w sierpniu ubiegłego roku po wyborach.

Czwarty pakiet sankcji UE dla Białorusi nie będzie gotowy przed posiedzeniem UE ds. zagranicznych 10 maja. Być może będzie gotowy na czerwcowe posiedzenie, na którym Białoruś jest punktem porządku obrad. Nadal nie ma jasności co do tego, czy grupa państw członkowskich UE lub ESDZ zaproponuje ten pakiet.

fot. TUT.BY

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »