Ukazał się raport OBWE poświęcony polskim wyborom parlamentarnym

Wyborca przygotowuje się do oddania głosu w wyborach parlamentarnych w Polsce. Słomczyn, 15 października 2023 r. (OBWE/Maria Kokce)

We wrześniu Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ang. ODIHR) powołało Ograniczoną Misję Obserwacji Wyborów (ang. LEOM). Międzynarodowa grupa ekspertów i obserwatorów przez ponad miesiąc wnikliwie przyglądała się przebiegowi zarówno kampanii wyborczej w Polsce, jak i samym wyborom

Wolne Sądy: – Wstępny raport podsumowujący wizytę OBWE nie pozostawia złudzeń: ze względu na zawłaszczenie przez PiS instytucji demokratycznych, mediów publicznych i sądownictwa, opozycja nie miała równych szans w tych wyborach. Przewagę (na szczęście byłego) obozu władzy pogłębiały szczególnie trzy czynniki:

– nadużycia zasobów państwowych i mediów publicznych przez PiS;
– otwarcie faworyzującą rząd telewizję publiczną;
– referendum, które pozwoliło na obchodzenie przepisów o finansowaniu kampanii przez obóz władzy.

OBWE zarekomendowała rządowi po ostatnich wyborach szereg rozwiązań zwiększających transparentność i uczciwość procesu wyborczego, lecz „Polska wdrożyła tylko część z nich, bardzo późno, i przede wszystkim bez przejrzystości”.

– O ile polska administracja wyborcza działała sprawnie, o tyle przejrzystość była ograniczona. Co bardziej niepokojące, zaobserwowaliśmy, że partia rządząca i jej kandydaci uzyskali wyraźną przewagę dzięki niewłaściwemu wykorzystaniu zasobów państwowych, podważając rozdział między państwem a partią – powiedział Douglas Wake, jeden z obserwatorów

Misja obserwatorów OBWE liczyła łącznie 154 obserwatorów z 44 krajów.


WIĘCEJ O RAPORCIE OBWE:  Międzynarodowi obserwatorzy twierdzą, że wybory parlamentarne w Polsce były konkurencyjne, ale charakteryzowały się niewłaściwym wykorzystaniem zasobów publicznych i stronniczością mediów publicznych


Zdjęcie: Wyborca przygotowuje się do oddania głosu w wyborach parlamentarnych w Polsce. Słomczyn, 15 października 2023 r. (OBWE/Maria Kokce www.osce.org)

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »