Komentarz dnia: zatrzymaj się w biegu

Medialne "jedynki" - tematy z nagłówków gazet - znikają w zapomnieniu w ciągu dnia. Nikt nie kontynuuje wątków, nie pamięta o sprawach rozgrzewających emocje jeszcze wczoraj. Nie ma dyskusji, refleksji, szans utrzymania rwących się wątków. Glupiejemy. Po obu stronach polskiej politycznej wojny. Tu przynajmniej możesz się cofnąć. Zatrzymać przez chwilę i przeczytać, o czym nie przeczytasz gdzie indziej.

Kup abonament na demokrację

Jest wart co najmniej tyle, ile abonament Netflixa. Albo karnet na siłownię. Obywatele RP i powołana przez nich redakcja Obywatele.News usiłują tu stworzyć ni mniej ni więcej tylko społeczne medium publiczne. Nie tylko dlatego, że PiS przejął TVP, Polskie Radio i kontynuuje ofensywę. Również dlatego, że świat wariuje i bez tego. Media społecznościowe w rękach prywatnych korporacji kształtują naszą wiedzę, gusta, nawet wartości. Nie tylko polityka, również po prostu cywilizacja potrzebuje zerwać z obłędnym tempem narzuconym przez świat komercji, z interesami korporacji i dziczejącej polityki. Pomóż nam w budowie obywatelskiej telewizji publicznej.
Wesprzyj nas

Komentarz dnia: zatrzymaj się w biegu

Upadek Putina – co dalej?

Psychopata, który zagarnął i posiada niekontrolowaną władzę i odpowiednią siłę zawłaszczonego przez siebie państwa, ogarnięty strachem i/lub jakąś (od religijnej po narodową czy społeczną – co kto lubi) chorą wizją, rozpoczyna bezsensowną i tragiczną w skutkach wojnę właściwie nie dziwi. Historia wypełniona jest takimi desperackimi aktami szaleństwa zwichrowanych osobowości przynoszącymi śmierć milionów niewinnych ludzi i ogromne, odrabiane przez pokolenia zniszczenia. Zazwyczaj te niszczące życie i kulturę wojny przegrywa, czasami na jakiś czas okupuje pół świata dalej niosąc śmierć i zniewolenie

Niekontrolowana władza sprawowana zbyt długo uzależnia i prowadzi do szaleństwa. Systemy demokratyczne uporały się z tym formalnie gwarantując kontrolę władzy i jej płynną, regularną, chronioną prawem i zwyczajem sukcesję. Trzeba tego strzec jak źrenicy oka.

70-letni Putin po 22 latach coraz bardziej niekontrolowanych i autorytarnych rządów uwierzył, że świat wygląda tak, jak on o nim myśli. Nie tolerując krytyki i odmiennych opinii otacza się jedynie głodnymi karier przytakiwaczami, którzy tak jak on powtarzają, że Rosja jest święta, jedyna, wielka i niepokonana a on, Putin jedynowładca, pan życia, pieniędzy i śmierci jest jej uosobieniem w materialnym, dziejowym, imperialnym i świętym wymiarze. Mówiąc krótko psychopata; historiozof samouk, morderca i miliarder wydający rozkazy milionowej armii. To czysty nacjonalizm w swojej państwowo-religijnej, dojrzałej i już wielokrotnie skompromitowanej irracjonalnej formie. Tak jak wspomniałem, to nawet nie dziwi, zdarzało się już zbyt często, choć nie zawsze na aż tak globalnej scenie i w takim wymiarze. My w Polsce przeżywamy podobny spektakl tylko w niechlujnie pokracznej, prowincjonalnej, wręcz groteskowej odsłonie, ale w naszej skali podobnie groźne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Glossa do „pedagogiki społecznej” Jarosława Kaczyńskiego

Putin, jego kariera, wola budowy imperium a teraz wojna, którą wywołał patrząc z tej perspektywy nie dziwi. Ale to, że tak wiele państw, a przede wszystkim tak wiele społeczeństw, potrafiło się tak od razu, tak rzeczywiście i bez zbędnego niuansowania w imię pokoju i zasad odwrócić się do niego plecami i krzyczeć jednym głosem – psychopata i zbrodniarz – to jest, moim zdaniem, coś nowego i bardzo ważnego.

Dzieje się to właśnie „tu i teraz”, na naszych oczach i z naszym udziałem. Choć „historia się nie skończyła” to jednak rozumienie polityki, państwa i jego uprawnień oraz granic władzy zdecydowanie tak. Demokratyczna, uzależniona od woli ludzi władza nie ma i nie może mieć przyzwolenia, by robić, co jej do głowy wpadnie. Skończył się czas akceptacji ideologicznego bełkotu i polityki, która ten bełkot usprawiedliwia. Oby!

Uderza powszechny na świecie brak zgody i zrozumienia dla bezsensownych argumentów stojących za aktem zbrodniczej agresji Putina na Ukrainę. Oprócz nieznaczących wyjątków Putin jest przeklinany, wyzywany i w żaden sposób nie jest akceptowany. Natomiast Ukraina, ich młode, bezkompromisowe, pełne godności poświęcenie, by bronić swoich wolności i praw, budzi podziw i wielki szacunek na wszystkich kontynentach. Symboliczne, niekwestionowane przywództwo ich dzielnego prezydenta, walczącego ramię w ramię z broniącymi swojego domu i wolności żołnierzami, stało się wzorem heroizmu, patriotyzmu i oddania. Świadectwem roli służącego obywatelom i wartościom polityka. Heroizm broniących swojej wolności Ukrainy spowodował, że większość ludzi i państw odrzuciła natychmiast, zdecydowanie i jednoznacznie siłę i przemoc jako formę polityki. Taka reakcja w takiej skali jest naprawdę ewenementem i czymś nowym.

Natychmiastowa bezinteresowna pomoc polskich rodzin wobec uciekinierów z krwawiącej i burzonej przez wojska Putina Ukrainy jest ważnym elementem tej powszechnej reakcji społeczeństw na zło. Czujemy dumę z naszej postawy, solidarność i odpowiedzialność za los innych. Przyjęliśmy w 19 dni do naszych domów i miast już ponad 1,74 miliona ludzi potrzebujących pomocy. Głównie kobiety z dziećmi. Mężczyźni zostali lub wracają, by walczyć o ich domy i wolność.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Orędzie Prezydenta

Putin i Rosja zostały wyrzucone poza globalną społeczność, co realnie prowadzi do ich izolacji, gospodarczej zapaści, rosnącej słabości, być może rozpadu Rosji i utraty geopolitycznego znaczenia.

Na drugiej szali jest wielka wojna, prawdopodobnie nuklearna. Wtedy za szaleństwo Putina zapłaciłaby cała ludzkość i zniszczenia mogłyby być wręcz niewyobrażalne. Rosja w tym starciu nie ma najmniejszych szans, ale szantaż Putina szaleńca polega na tym właśnie, że obie strony to wiedzą.

Walka Ukrainy w obronie swojej wolności i prawa do samostanowienia stała się w ostatnich tygodniach, wielkim, skutecznym katalizatorem solidarnej i zdecydowanej postawy Zachodu. Ludzie, państwa, instytucje zintegrowanego Zachodu, najsilniejsze, najbogatsze, najwyżej rozwinięte społeczeństwa świata działają zgodnie i razem. Putin choć jeszcze niesie śmierć i zgliszcza stał się symbolem zła, historii nie z tej epoki, postaci wręcz groteskowej, która nie potrafi zarządzać sprawami swojego kraju i pozostaje mu jedynie naga siła wynikająca z olbrzymiej masy zniewolonego, popadającego z jego powodu w nędzę i ruinę kraju.

Czym się to skończy i kiedy nikt nie wie. Wojny zazwyczaj trwają długo, zbyt długo, choć obie strony codziennie mają nadzieję, że zaraz ten koszmar się skończy.

W długiej perspektywie zapewne ludzie w Ukrainie i Ukraina w efekcie wygrają a Putin przegra choć nie wiadomo jak długo Ukraina będzie musiała jeszcze walczyć i jak wielkim kosztem to zwycięstwo nastąpi. Może trwać to miesiąc, może pokolenia. Wszystko się może zdarzyć; od wielkiej wojny, zajęcia przez Rosję Ukrainy, jakiejś formy zgniłego, pozornego kompromisu po „pałacowy przewrót” w Moskwie i odebranie Putinowi władzy. Zachód zapewne też „na koniec” wygra i to mam nadzieję w dwóch wymiarach. Po pierwsze, bo jest zdecydowanie silniejszy i demokratyczny czyli mądrzejszy i bardziej odpowiedzialny, bo chroni ludzi, ale po drugie, co według mnie ważniejsze, bo się zjednoczył i chyba zrozumiał, że musi przejść na wyższy poziom organizacji społeczeństw i państw, by skuteczniej egzekwować obowiązek przestrzegania praw i wolności przez wszystkich. To wielka szansa na bezpieczniejszą przyszłość.

ZOBACZ TAKŻE: Nauka dla pokoju i tylko dla pokoju. Podpisz petycję

To, że są i będą pojawiać się szaleńcy, dla których wolność i życie innych ludzi nie ma żadnego znaczenia, jest tak samo pewne jak konieczność znalezienia sposobu, by odebrać im możliwości działania. Wydaje się, że tym narzędziem są demokracja, prawa człowieka i obywatela i prawo międzynarodowe. Jednym słowem prawo jako wartość nadrzędna wobec polityki i ograniczenie władzy dysponującej siłą państwa w ramach praworządnych, coraz szerszych, wolnych od nacjonalizmów związków państw, federacji, kontynentalnych i globalnych systemów demokratycznych. Musimy w skali globalnej nauczyć się skutecznie egzekwować prawo. Tylko tyle i aż tyle. Z naszego podwórka wiemy jak to trudne i czasami złudne, gdy ludzie, psychopaci, którzy uważają, że „wiedzą lepiej i więcej” od innych posługując się kłamstwem dorwą się do władzy.

Geopolitycy stracą na znaczeniu a rozpoczęty po II Wojnie Światowej proces, który 30 lat temu w obronie przed śmiercionośnym nacjonalizmem i autokracją doprowadził do powstania Unii Europejskiej, realizowanego w praktyce projektu aksjologicznej, politycznej i gospodarczej organizacji społeczeństw Europy nabierze nowego znaczenia jako propozycja globalnej synergii. Marzę? Tak, ale w czasie wojny marzenia o pokoju i „dobrej przyszłości” są codziennością.

Taka płynie nauka z ostatnich mrocznych podrygów psychopaty u władzy, z determinacji i woli walczących o swoje prawa ludzi w Ukrainie i zjednoczenia społeczeństw i państw Zachodu wobec zła, które niesie niekontrolowana władza i nacjonalistyczne mity.

***

Przypis:

Psychopata – Osobowość dyssocjalna, antyspołeczne zaburzenie osobowości (ang. antisocial personality disorder, ASPD) – zaburzenie osobowości dotykające 2–3% każdego społeczeństwa, występujące częściej wśród mężczyzn niż kobiet (3:1). Charakteryzuje się trwałym wzorcem lekceważenia i łamania norm społecznych oraz praw innych ludzi. Patologiczne zachowanie przejawia się także często w impulsywności, braku odpowiedzialności, niskiej empatii, skłonności do kłamstwa i nietrwałymi relacjami. Cechy te sprawiają, że osoby z osobowością dyssocjalną, częściej niż ogół społeczeństwa, wchodzą w konflikty z prawem (…). W literaturze wyróżnia się kategorię tzw. „psychopatów odnoszących sukcesy” (ang. successful psychopaths), którzy pomimo bezwzględności w działaniu, potrafią powstrzymywać patologiczne zachowanie, tak aby uchronić się przed grożącymi konsekwencjami prawnymi. Osoby te mogą osiągać wielkie sukcesy w biznesie, nauce czy medycynie[3] – tyle Wiki, ale jak wiemy, nie tylko w medycynie czy biznesie, w polityce też.


  • Paweł Bujalski – polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, wiceprezydent Warszawy w latach 1994–1999.

Tekst opublikowany został na pawelbujalski.blog

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze komentarze dnia

Ludzka uwaga jest dziś ulotna

Chwila prawdy o nas: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania haseł "seks", "dieta" i "Andrzej Duda".

Pomóż budować społeczne media

Medialne "jedynki" - tematy z nagłówków gazet - znikają w zapomnieniu w ciągu dnia. Nikt nie kontynuuje wątków, nie pamięta o sprawach rozgrzewających emocje jeszcze wczoraj. Nie ma dyskusji, refleksji, szans utrzymania rwących się wątków. Glupiejemy. Po obu stronach polskiej politycznej wojny

Kup abonament na demokrację

Jest wart co najmniej tyle, ile abonament Netflixa. Albo karnet na siłownię. Obywatele RP i powołana przez nich redakcja Obywatele.News usiłują tu stworzyć ni mniej ni więcej tylko społeczne medium publiczne. Nie tylko dlatego, że PiS przejął TVP, Polskie Radio i kontynuuje ofensywę. Również dlatego, że świat wariuje i bez tego. Media społecznościowe w rękach prywatnych korporacji kształtują naszą wiedzę, gusta, nawet wartości. Nie tylko polityka, również po prostu cywilizacja potrzebuje zerwać z obłędnym tempem narzuconym przez świat komercji, z interesami korporacji i dziczejącej polityki. Pomóż nam w budowie obywatelskiej telewizji publicznej.
Wesprzyj nas