Upamiętnią ofiary Pogromu Kieleckiego

Wydarzenia, które mają upamiętnić 74. rocznicę Pogromu Kieleckiego, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Kielc, organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

4 lipca 1946 roku, w pogromie wywołanym plotką jakoby Żydzi przez trzy dni przetrzymywali w piwnicy budynku przy ul. Planty 7 ośmioletniego chłopca, w celu dokonania na nim mordu rytualnego, zginęły 42 osoby, a ponad 40 zostało rannych.


W sobotę mija 74. rocznica Pogromu Kieleckiego. Uroczystości upamiętniające ofiary rozpoczną się o godz. 19 przed kamienicą przy ul. Planty 7/9 (Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu). Odczytane zostaną nazwiska ofiar, zapalone zostaną znicze. Program literacki przedstawi aktor Jerzy Trela.

Dzień później, w niedzielę 5 lipca o godz. 12.30 planowana jest modlitwa żydowska i ekumeniczna z udziałem duchownych różnych religii i wyznań przy grobie ofiar na kieleckim cmentarzu żydowskim.

Z kolei w środę, 8 lipca o godz. 18.30, w Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 odprawiona zostanie msza w intencji ofiar pogromu kieleckiego, sprawców, a także o pokój i pojednanie na świecie.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »