Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Usunąć pseudo-KRS

Następna kadencja pseudo-KRS, następny wybór pseudo-przewodniczącego. Zablokować wyboru się nie udało (choć bojkot sędziowski, dzięki odważnym i wytrwałym sędziom, powiódł się), ale piłka jest ciągle w grze – piszą Obywatele RP zapraszając na wydarzenie „Usunąć pseudo-KRS”

– Pamiętacie naszą blokadę KRS w 2018? Dajmy raz jeszcze wyraźny sygnał Komisji Europejskiej i innym gronom decyzyjnym, że Polacy są świadomi zasad państwa prawa i gotowi ich bronić – podkreślają.

Na początku maja bez uprzedzenia, bez zamieszczenia stosownego punktu w porządku obrad Sejmu, tuż przed głosowaniem nad kandydaturą na prezesa NBP, posłowie PiS „wrzucili” do porządku obrad punkt dotyczący wyboru członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm przy ostrym sprzeciwie opozycji wybrał 15 członków kolejnej KRS. Aż 11 z nich zasiadało w Radzie w poprzedniej kadencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prokuratura oddaje Obywatelom RP transparenty zaaresztowane dwa lata temu

Już po raz drugi sędziowskich członków Rady nie wybierały środowiska sędziowskie, tylko Sejm. To skutek zmian w prawie, jakie wprowadził PiS, a co europejskie trybunały uznały za niezgodne z prawem unijnym i międzynarodowym.

Obywatele RP zapowiadają więc blokadę KRS. – Zasada „pieniądze za praworządność”, ciężko przecież przez ruchy obywatelskie wywalczona, obowiązuje, a sprawa Funduszu Odbudowy ciągle jest w grze. Pseudo-KRS trzeba usunąć! – podkreślają.

Apelują, żeby we wtorek 24 maja o godzinie 11.30 być przed Krajową Radą Sądownictwa przy ul. Rakowieckiej 30 w Warszawie.

Wydarzenie „Usunąć pseudo-KRS” – TUTAJ.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas