Węgry: nalot kontroli skarbowej na biuro partii opozycyjnej

Wczoraj węgierska kontrola skarbowa (NAV) przeprowadziła niespodziewany nalot na biuro opozycyjnej partii Momentum. Kontrolerzy poinformowali, że mają za zadanie poszukać fikcyjnych faktur i zabezpieczyć dowody w związku z podejrzeniem oszustwa podatkowego podczas kampanii do wyborów parlamentarnych w 2018 roku

Partia Momentum miała już przedtem wstrzymane finansowanie z budżetu z powodu rzekomego niewysłania raportu finansowego (który jakoby zaginął na poczcie), ale od tej decyzji się z sukcesem odwołali. Przed kontrolą nie otrzymali żadnych wezwań ani informacji.

Momentum jest trzecią co do poparcia partią na Węgrzech. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku otrzymała 9.86% głosów. Należy do liberalnej europejskiej partii ALDE.

Przeprowadzona kontrola skarbowa może mieć związek z sukcesem węgierskiej opozycji w wyborach samorządowych 13 października 2019 roku: pomimo braku wolnych mediów i nasilonej propagandy rządowej udało im się wygrać wybory na burmistrza w 10 miastach z 23 mających status zbliżony do polskich miast na prawach powiatu oraz odnieść prestiżowe zwycięstwo w Budapeszcie, gdzie po podwójnych otwartych prawyborach wygrał wspólny opozycyjny kandydat Gergely Karácsony.

MP-K

Źródło: index.hu

fot. Logo ruchu Momentum, Wikipedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »