Wieczna Pamięć w Hajnówce. Bez ONR

Tegoroczne obchody Wiecznej Pamięci upamiętniające 79 ofiar rajdu „Burego” odbyły się tym razem — po raz pierwszy po pięciu latach — bez wrzasku skrajnych nacjonalistów wołających „śmierć wrogom ojczyzny” w twarz potomkom ofiar zbrodni przeciw ludzkości sprzed 75 lat

Policja zakłócała wprawdzie przebieg uroczystości, zagłuszając ją komunikatami o epidemii, a potem zatrzymując cztery osoby odmawiające bezprawnego legitymowania. Niemniej współpraca mieszkańców Hajnówki i Obywateli RP spowodowała jakiś przełom. 

Następnego dnia Narodowa Hajnówka zorganizowała skromny samochodowy rajd „szlakiem Burego”. Mimo obaw trasa nie obejmowała miejsc mordu cywilnej ludności. W kościele błogosławiący „patriotom” ksiądz o Burym nie odważył się wspomnieć. 

1 marca w Białymstoku obchody „Dnia Żołnierzy wyklętych” odbyły się jednak głównie ku czci „niezłomnych” z oddziału Burego. Wspominano m.in. człowieka, który rany odniósł w czasie jednej z pacyfikacji…

W filmie przejmujące podziękowania Obywateli RP dla mieszkańców Podlasia. 

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »