Wielka Brytania. Będzie panel obywatelski w sprawie ograniczania emisji dwutlenku węgla

6 listopada 2019 roku do 33 tysięcy Brytyjczyków zostały wysłane zaproszenia do udziału w panelu obywatelskim mającym na celu opracowanie metod dojścia do celu zerowej emisji dwutlenku węgla. Ostatecznie wybranych zostanie z nich 110 osób

Panel obywatelski to forma tak zwanej demokracji deliberatywnej. Bierze w nim udział losowo wyłoniona grupa mieszkańców, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć i wiek. Grupa ta ma stanowić reprezentację miasta lub państwa „w pigułce”. Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.

Zorganizowanie obywatelskich paneli klimatycznych jest postulatem ruchów klimatycznych, między innymi Extinction Rebellion i Strajku Klimatycznego na całym świecie. Ruchy te uważają, że zmierzenie się z katastrofą klimatyczną jest ponad możliwości tradycyjnych narzędzi politycznych i zawodowych polityków. Extinction Rebellion powstała w Wielkiej Brytanii i tam wydaje się najbliżej realizacji swojego postulatu.

Rola paneli obywatelskich nie ogranicza się do kwestii związanych z klimatem i ochroną środowiska. Stale zbierający się panel obywatelski (a raczej zgromadzenie obywatelskie, tłumacząc Citizens Assembly) jest ważnym elementem praktyki prawodawczej w Irlandii. Coraz więcej jest też zwolenników wprowadzenia tej praktyki w UK, argumentujących, że partyjna polityka doprowadziła między innymi do klinczu z Brexitem i że potrzebne są nowe formy demokracji.


Magdalena Pecul – Kudelska

Na zdjęciu: Protest Extinction Rebellion na Parliament Square 19 kwietnia 2019 roku. Jednym z postulatów Extinction Rebellion jest przeprowadzenie stanowiących paneli klimatycznych, fot. DAVID HOLT, Wikimedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »