Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Wolne Sądy o prawach, które mamy, gdy zatrzymuje nas policja

Co robisz, gdy zatrzymuje Cię policja? Stresujesz się i nie wiesz co począć. Tymczasem masz swoje prawa – pisze inicjatywa Wolne Sądy. Na Facebooku i YouTube opublikowała spot o prawach, które przysługują nam, gdy zatrzymuje nas policja

Prawo do gromadzenia się i wyrażania poglądów jest fundamentem demokracji. Tymczasem ostatnie wydarzenia pokazały, że zgromadzenia często kończą się interwencją policji i zatrzymywaniem protestujących obywateli – piszą Wolne Sądy. – Większość zatrzymanych nie zna swoich praw, policja zaś nie informuje o nich w sposób jednoznaczny. To otwiera ryzyko nadużyć wobec obywateli.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Obywatele RP pytają komendanta głównego policji o bezzasadne zatrzymania


Inicjatywa Wolne Sądy przygotowała więc krótki film o tym, jakie prawa przysługują nam podczas zatrzymania przez policję. Są to:
* informacja o Twoich prawach i powodach zatrzymania,
* poinformowanie o zatrzymaniu wskazanej przez Ciebie osoby,
* kontakt z adwokatem.

– Każdy zatrzymany ma takie same prawa, czy jest kibicem, aktywistą czy protestującym w obronie konstytucji obywatelem  – mówi w spocie Michał Wawrykiewicz. – To Twoje prawa, nie daj ich sobie odebrać – apeluje.


Spot wyreżyserował Antoni Ferency, a w rolę policjanta wcielił się Piotr Głowacki. Produkcja Film Story – Zespół Filmowy.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas