Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Wrocławscy działacze opozycji demokratycznej o nominacji Greniucha: – To nas obraża

Człowiek prezentujący takie poglądy i z takim dorobkiem funkcji publicznych nie powinien pełnić. Ta nominacja obraża nas, obraża pamięć i ofiarę walczących z faszyzmem i komunizmem, wszystkich związanych z niepodległościową i wolnościową tradycją – piszą wrocławscy działacze opozycji demokratycznej

22 działaczek i działaczy opozycji demokratycznej z czasów PRL napisało oświadczenia w sprawie powołania Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu. Podreślili, że ta nominacja to policzek, obraża pamięć tych, których IPN ma upamiętniać, walczących z hitleryzmem i komunizmem.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Obywatele RP do Ziobry: Macie obowiązek traktować nas jak więźniów sumienia


Instytut Pamięci Narodowej poinformował w ubiegłym tygodniu, że stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu objął Tomasz Greniuch, który w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a media przypomniały, jak wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

Przeciwko tej nominacji zaprotestowali m.in. historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, teraz oświadczenie wydali wrocławscy działacze opozycji demokratycznej lat 70-tych i 80-tych.

To nas obraża

Na stanowisko p.o. Oddziału IPN we Wrocławiu powołany został w ostatnim czasie Tomasz Greniuch, współzałożyciel reaktywowanego ONR, nacjonalista, organizator antysemickich demonstracji. Jego książka „Droga nacjonalisty” to po prostu prezentacja poglądów faszystowskich. Widzimy Greniucha na zdjęciach, hajlującego, w koszulce z symbolem Falangi. Nie możemy i nie chcemy przyjąć wyjaśnień, że to błędy młodości, że hajlowanie to salut rzymski.

Powołanie tego człowieka na szefa instytucji, która ma zajmować się edukacją, upamiętnieniem walki Polaków o wolność, prowadzeniem śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych – to policzek. W naszym przekonaniu obraża to pamięć tych właśnie, których IPN ma upamiętniać, walczących z hitleryzmem i komunizmem.

Wrocław ma silną tradycję walki z komunizmem a my czujemy się częścią tej tradycji. W latach 70-tych tworzyliśmy tutaj ruch opozycji demokratycznej, budowaliśmy wrocławską „Solidarność” byliśmy „bastionem Solidarności” w stanie wojennym. Dzisiaj sprzeciwiamy się powołaniu Greniucha na szefa oddziału IPN we Wrocławiu, sprzeciwialibyśmy się powołaniu go na jakikolwiek funkcje publiczne.

Człowiek prezentujący takie poglądy i z takim dorobkiem funkcji publicznych nie powinien pełnić. Ta nominacja obraża nas, obraża pamięć i ofiarę walczących z faszyzmem i komunizmem, wszystkich związanych z niepodległościową i wolnościową tradycją.

Lech Adamczyk
Marek Adamkiewicz
Andrzej Baworowski
Leszek Budrewicz
Jolanta Bujwid
Rafał Dutkiewicz
Władysław Frasyniuk
Radosław Gawlik
Aleksander Gleichgewicht
Viktor Grotowicz
Stanisław Huskowski
Sława Jabłońska
Mirosław Jasiński
Paweł Kasprzak
Wiktor Kowalski
Marek Krukowski
Barbara Labuda
Włodzimierz Mękarski
Sławomir Najniger
Jerzy Ochman
Renata Otolińska
Zenon Pałka
Beata Szczepanik – Pałka
Aureliusz Marek Pędziwol
Maria Pinior
Agnieszka Sidorska
Anna Skrzeszewska
Ewa Skrzywanek
Paweł Skrzywanek
Jan Sobczyk
Danuta Stołecka
Ludwik Turko

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas