Wrzenie. Głosy Strajku Kobiet – strajki uliczne oczami protestujących

Polski Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 roku orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją. Mimo pandemii Covid-19 i zakazów zgromadzeń Polska wybuchła protestami

Nie zgadzam się na to, żeby ktoś odbierał mi prawa!

Wrzenie. Głosy Strajku Kobiet to eksperyment filmowy dokumentujący reakcje społeczne wokół zaostrzenia prawa aborcyjnego. Film Adama Szymczyka składa się z kilkunastu wywiadów przeprowadzonych podczas demonstracji i blokad Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w 2020 i 2021 roku. Odpowiedzi na dziesięć krótkich pytań układają się w kolaż różnorodnych emocji i przemyśleń ludzi, których – mimo różnicy wieku, płci, orientacji seksualnej, wiary, światopoglądu – połączyło wspólne wzburzenie.

Wyrok wstrząsnął mną bardziej niż się spodziewałam

Ogólnopolskie strajki kobiet wyprowadziły na ulicę najwięcej ludzi od czasu przemian ustrojowych w Polsce w 1989 roku, będąc prawdopodobnie największymi strajkami ulicznymi w historii kraju.

Musimy pokazać, że mamy prawo głosu w tym kraju

Film miał swoją premierę 22 października 2021 roku – dokładnie w pierwszą rocznicę wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Całość jest bezpłatnie dostępna na YouTube na kanale Adam Szymczyk z polskimi i angielskimi napisami.

Pomysł, zdjęcia, montaż, produkcja filmu: Adam Szymczyk.O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »