WYBORY’23. Jakie zadania wyznaczyć instytucjom obywatelskim? Debata

fot. Jerzy Kuta

27 listopada Obywatele RP zorganizowali debatę dotyczącą zaangażowania obywatelskiego i społecznego w stworzenie wspólnej listy w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Chcą kontynuować dyskusję

Właściwie wszystkie propozycje zgłoszone 27 listopada – nawet te, w których nie było mowy o kandydatach obywatelskich, a wyłącznie o algorytmach układania wspólnej listy czterech partii – wymagają obywatelskiej inicjatywy. – Jeśli mamy szukać kandydatów obywatelskich, to ktoś to powinien robić, podobnie jeśli należałoby organizować wysłuchania publiczne – uważają Obywatele RP.

Dlatego Obywatele RP chcą kontynuować dyskusję. Tym razem rozmawiać będą o tym jakie zadania wyznaczyć instytucjom obywatelskim, by doprowadzić do wspólnej, ponadpartyjnej inicjatywy wyborczej demokratów?
Druga debata zaplanowana jest na 18 grudnia 2022 (godz. 16 do 20) w Pracowni „Duży Pokój” przy ul. Wareckiej 4/6 w  Warszawie

Żeby wziąć w niej udział należy potwierdzić chęć uczestnictwa na stronie debatawspolnalista.pl. W debacie można uczestniczyć również online.


Debata Obywatelska „Jak doprowadzić do wspólnej listy?”

*

Pytania i tematy wystąpień:
1. Czy celem obywatelskich działań ma być wyłącznie perswazja (lub organizacja nacisku opinii publicznej), czy próba działania poprzez fakty dokonane?
2. Czy celem inicjatywy społecznej jest wspólna lista czterech partii opozycyjnych (lub np. dwóch koalicji, jeśli jedna okaże się nieosiągalna), czy wyłonienie kandydatów obywatelskich i umieszczenie ich na wspólnych listach?
3. Kto to jest kandydat obywatelski?
5. Jaki powinien być klucz formowania inicjatyw obywatelskich? Czy powinny być sformalizowane (np. zarejestrowane jako stowarzyszenia, komitety wyborców)? Czy powinny je tworzyć organizacje i ruchy obywatelskie (które?), „osoby z autorytetem” (które?), jaka ma być legitymacja takich inicjatyw?
6. Czy program (wspólnej) listy wyborczej powinien zawierać uzgodnioną wspólną platformę programową, czy raczej podkreślać pluralizm i fakt, że skład wspólnej listy jest wynikiem społecznego poparcia dla tworzących ją partii i środowisk oraz pluralizm inicjatywy? Czy i w jaki sposób zaangażować się (i wyborców) w debatę programową?
7. Jakie tematy powinny być wiodące w rozmowach z kandydatami? Co jest ważne dla wyborców poza dużymi miastami? Co jest ważne dla osób młodych?
8. Jak skłonić partie do pokazania swoich kandydatów teraz, a nie na dwa tygodnie przed terminem rejestracji list wyborczych?

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »