Wygaszanie państwa prawa. Spotkanie z prof. Jerzym Zajadło i sędzią Dorotą Zabłudowską

Pretekstem do rozmowy były dwie książki prof. Jerzego Zajadło: „Sędzią być” oraz „O wygaszaniu państwa prawa”. Tę drugą napisał wspólnie z prof. Ewą Łętowską – mówi prowadząca spotkanie Magda Krzyżanowska – Mierzewska, w latach 1993 – 2018 prawniczka Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Rozmawia z sędzią Dorotą Zabłudowską i z prof. Jerzym Zajadło. – Rozmawiamy o prawie ludzkim językiem. Ten cel nie jest wybrany przypadkowo, bo w ciągu ostatnich lat tzw. kryzysu konstytucyjnego bądź wygaszania praworządności w Polsce, doszło do naszej świadomości jako prawników, że publiczna i obywatelska dyskusja o prawie jest utrudniona przez pewną hermetyczność prawniczego języka – podkreśla Magda Krzyżanowska – Mierzewska.

Gości pyta m.in. czy sędziemu przystoi angażowanie się w polityką, o nazwiska wielkich sędziów, czy o sposób wydatkowanie funduszu pomocy pokrzywdzonym

Spotkanie jest częścią spotkań z cyklu Wydziału Spraw Fundamentalnych. Ich organizatorem jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »