Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Zatrzymanie było niezasadne. Sędzia powiadomi prokuraturę

18 listopada 2020 roku ul. Piękna. Protestujący zatrzymani w kotle policyjnym. Na zakończenie kilkanaścioro z nich zostaje wywiezionych do Piaseczna. Ja między nimi. Spędziłem tam nockę na dołku. Za odmowę podania danych

Wczoraj sędzia Agnieszka Modzelewska z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieści uznała moje zatrzymanie za niezasadne. Uzasadnienie miażdży działania policji. Nie było wykroczenia, policja nie miała prawa żądać danych osobowych, ergo zatrzymanie niezasadne.

Sędzia z urzędu powiadomi prokuraturę, komendanta śródmiejskiego i stołecznego.

Ale to nie koniec.

fot. Facebook/Wojciech Kinasiewicz

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas