Białorusini zbierają podpisy i śpiewają „Mury”

W weekend tysiące Białorusinów stało w godzinnych kolejkach, aby podpisać się pod kandydaturami alternatywnych wobec Łukaszenki kandydatów na urząd prezydencki. Wybory w tym kraju mają się odbyć w sierpniu

W Mińsku obywatele przynieśli flagi Unii Europejskiej i historyczne biało-czerwono-białe flagi Białorusi. Słuchali „Mury” Jacka Kaczmarskiego, polskiego barda opozycji antykomunistycznej.

Zwolennicy opozycji zażądali uwolnienia znanego blogera z Homla Siarhieja Cichanoǔskiego, który został zatrzymany w piątek. Najdłuższa kolejka była wśród tych, którzy chcieli złożyć podpis pod kandydaturą Swiatłany Cichanoǔskiej, żony zatrzymanego blogera, który zamierza kandydować w wyborach i zbiera niezbędne 100 000 podpisów poparcia.

Wiele osób chcących podpisać się pod kandydaturami przedstawicieli opozycji przybyło także do innych miast — Brześcia, Reczycy, Grodna, Homla i Maładziecznego.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Niemieckie służby alarmują – rewolta całkiem możliwa


Białoruskie media zwracają uwagę, że dawno nie było takiego entuzjazmu wśród przeciwników obecnego prezydenta na etapie zbierania podpisów. Według „Naszej Niwy”, w kolejkach gromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi.

– Jesteśmy świadkami budzenia się Białorusi. Dotychczas niespotykanego — komentuje białoruski publicysta Jarasłaǔ Ramanczuk. Jego zdaniem, przez 25 lat epoki Łukaszenki Białorusini czekali tak, jakby wierzyli w „dobrego cara”, liczyli na sumienie i prawdę wierząc w „sowieckie media państwowe i ideologów”.

– Od 1996 r. nie wierzyli w opozycję polityczną i obywatelską, która przez prawie 25 lat wskazywała społeczeństwu na rażące naruszenia ze strony władzy. Nie wierzyli w obrońców praw człowieka, którzy pokazywali fakty łamania praw człowieka. Nie wierzyli tysiącom obserwatorów, którzy ze łzami w oczach, z protokołami w rękach, ze zdjęciami, materiałami wideo pokazali, jak wola wyborców była wyrzucana na wysypisko śmieci. Nie wierzyli dziesiątkom tysięcy skazanych. Nie wierzyli partiom politycznym, które krzyczały, dzwoniły, pytały i otwierały oczy na prawdę — pisze Ramanczuk.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraje bałtyckie wyspą demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlaczego?


Jego zdaniem, koronawirus pomógł wstrząsnąć Białorusinami. Pomógł, żeby zasłona spadła z ich oczu. W trakcie pandemii zobaczyli tysiące odmian kłamstwa. Nagle okazało się, że cały kraj kłamie. Kłamstwo stało się normą życia, standardem pracy władz.

– Dlatego miliony Białorusinów wyszli przeciwko kłamstwom. Rażącym, bezczelnym i wszechstronnym. Dlatego otwarcie stoją w kolejkach. Nie, nie za tanią kiełbasą czy alkoholem. Oni stoją w kolejce, aby poprzeć prawo wyboru politycznego — konkluduje Ramanczuk.

Cyt. za: Nasza Niwa, Biełaruski Partyzan

fot. Nasza Niwa

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »