Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Akt oskarżenia za tęczową flagę

Prokuratura oskarżyła prof. Magdalenę Pecul-Kudelską z Obywateli RP o to, że zawiesiła na cokole figury Jezusa flagę LGBT z napisem „Solidarnie z prześladowanymi”

5 sierpnia ubiegłego roku Magdalena Pecul-Kudelska, na cokole figury Jezusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, zawiesiła flagę LGBT z napisem „Solidarnie z prześladowanymi”. W ten sposób solidaryzowała się z osobami zatrzymanymi za rozwieszanie flag na warszawskich pomnikach.

Właśnie otrzymała z prokuratury zawiadomienie, że za ten gest solidarności do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście został przeciwko niej skierowany akt oskarżenia. Pecul-Kudelska oskarżona jest z artykułu 196 kodeksu karnego: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

– Absurdalne, ale i tak nieco mniej absurdalne niż proces za Tęczową Madonnę, albo akt oskarżenia przeciwko Szymonowi Niemcowi za heretyczne nabożeństwo – skomentowała prof. Pecul-Kudelska na Facebooku

fot. Facebook/Obywatele RP

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas