Najlepiej jest nosić i maskę i przyłbicę


Minęło siedem miesięcy od początku pandemii, a wielu ludzi wciąż dyskutuje, co lepsze, maska czy przyłbica, jaka maska itd.

Ponieważ wiadomo już od pewnego czasu, że można zakazić się śliną bądź wydzieliną z nosa i/lub gardła, ale też przy pomocy aerozolu (pary wydostającej się z ust), konieczne jest by chronić tak samo:
– usta
– nos
– oczy

Dlatego dla osób noszących okulary optymalna na zewnątrz (spacer) będzie maska. Chirurgiczna, ffp2 lub ffp3, materiałowa z filtrem.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Lockdown natychmiast


W sytuacjach, kiedy wiemy, że na zewnątrz będzie więcej ludzi, z którymi będziemy mieć kontakt (demonstracja np.) optymalne będą, noszone razem  maska i przyłbica.

W pomieszczeniach zamkniętych, kiedy wiemy, że zakażony może być każdy (5000 przypadków dziennie pomnożone przez 5 do 10 razy) warto, dla swojego bezpieczeństwa, mieć i maskę i przyłbicę razem.


W pracy, jeśli nie jesteście w zagęszczeniu, maska typu ffp2 powinna wystarczyć, ale trzeba pamiętać, że można zarazić się przez oczy!

Bardzo istotny jest dystans!

Ale, mimo dystansu, aerozol unoszący się w powietrzu może przebyć i większy niż dwa metry dystans. Więc, jeśli nie macie okularów, miejcie też przyłbicę.

SAMYM PRZYŁBICOM MÓWIMY NIE!

MASKOM z MATERIAŁU RÓWNIEŻ!

Żeby nie musieć kombinować NAJLEPIEJ jest mieć zawsze maskę i przyłbicę razem. Jest to optymalne rozwiązanie i według specjalistów bezpieczne.

I dla przypomnienia: wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzeniający się za pomocą aerozolu może utrzymać się w powietrzu >4 godziny. Po co więc kombinować?

fot. flickr

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »