Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

ObyPomoc pisze do Ziobry: Ponad 90 proc. spraw kończy się uniewinnieniem lub umorzeniem postępowania

Ministerstwo Sprawiedliwości szuka argumentów za ustawą o pozbawieniu prawa do odmowy przyjęcia mandatu (tzw. projekt Wina+). Zażądało od sądów podania danych, jak często odmowa przyjęcia mandatu prowadzi do uznania przez sąd racji obywatela. Informację, o którą MS poprosiło sądy, wysłała mu ObyPomoc  
ObyPomoc to inicjatywa prowadzona przez Fundację Wolni Obywatele RP. Zajmuje się, oprócz pomocy prawnej dla aktywistów, zbieraniem statystyk dotyczących spraw wytyczonych przez policję wobec uczestników zgromadzeń. Ponieważ danych, o które poprosiło Ministerstwo Sprawiedliwości,sądy nie mają, ObyPomoc postanowiła podzielić się swoimi  informacjami i pismo w tej sprawie wysłała do Zbigniewa Ziobry.Informuje w nim ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jednym, że ObyPomoc zbierała dane od 11 kwietnia 2017r. do 31 grudnia 2020r. Wynika z nich, że niemal 94% spraw kończy się orzeczeniem uniewinniającym lub umarzającym postępowanie. Orzeczenia takie zapadły wobec 917 osób uczestniczących w pokojowych zgromadzeniach, obwinianych przez policję o popełnienie wykroczeń (w większości przypadków chodzi o sytuacje, w których obwiniony odmówił przyjęcia mandatu. Ponad połowa tych orzeczeń jest prawomocna. Tylko 41 osób zostało przez sądy uznane za winne popełnienia wykroczenia, z czego 8 wyroków jest prawomocnych.  

***


Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości

Panie Ministrze dotarły do nas informacje prasowe, iż Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się od sądów danych dotyczących spraw mandatowych (w ilu przypadkach odmowa przyjęcia mandatu skończyła się uznaniem racji obywatela), sądy zaś z powodu krótkiego terminu (do 14.01.2021) nie są w stanie sprostać temu żądaniu. W tej sytuacji czujemy się w obowiązku podzielić posiadanymi przez nas informacjami.Prowadzona przez Fundację Wolni Obywatele RP inicjatywa ObyPomoc zajmuje się, oprócz pomocy prawnej dla aktywistów, zbieraniem statystyk dotyczących spraw wytyczonych przez policję wobec uczestników zgromadzeń. Dane te są oczywiście bardzo wyrywkowe i dotyczą specyficznych sytuacji,ale wynika z nich jasno, że niemal 94% z nich kończy się orzeczeniem uniewinniającym lub umarzającym postępowanie. 


ZOBACZ TAKŻE: Tęcza nie obraża. Amnesty International wzywa do wycofania zarzutów 


Konkretnie z zebranych przez nas pomiędzy 11 kwietnia 2017 r. a 31 grudnia 2020 r. danych wynika, że orzeczenia uniewinniające, lub umarzające postępowania, zapadły wobec 917 osób uczestniczących w pokojowych zgromadzeniach, a następnie obwinianych przez policję o popełnienie wykroczeń.Ponad połowa tych orzeczeń jest już prawomocna. Tylko 41 osób zostało przez sądy uznane za winne popełnienia wykroczenia, z czego 8 wyroków jest prawomocnych. 
W znakomitej większości przypadków chodzi o sytuację, w której obwiniony odmówił uprzednio przyjęcia mandatu. Dane, na których opiera się niniejsza statystyka, są dostępne na stronie obywatelerp.org, w zakładce ObyPomoc – pomoc prawna. W razie potrzeby służymy dalszymi informacjami

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas