Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń (8 – 14 czerwca 2020)

Duda plecie trzy po trzy, prezes wziął się za pisanie listów, zakażonych koronawirusem przybywa, ale obostrzenia sanitarne znikają –  Tamara Olszewska o wydarzeniach z ostatniego tygodnia

***

1. Andrzej Duda jeździ po Polsce, patrzy Polakom w oczy i obiecuje kasę na nowe inwestycje, projekty lokalne, żłobki, turystyczne 500 plus, walkę z rakiem, szpitale, boiska i ekologię. Ale rzecznik prasowy PiS, Radosław Fogiel, niechcący wygadał się, że jedyną szansą na realizację pomysłów Dudy jest kasa z UE. O tym Duda nie wspomina.

2. Dramatycznie wzrosła liczba emerytów z groszową emeryturą i już sięgnęła 330 tys. (w 2013 było ich 91 tys.). Wielu z nich dostaje kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych miesięcznie.

3. „Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym” – tak mówi o Polakach z LGBT Przemysław Czarnek ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. I to w kilka dni po tym, gdy sam Duda przekonywał, że on chce być prezydentem wszystkich Polaków, on się stara, próbuje… Rzeczywiście można uwierzyć, że Andrzej Duda jednoczy Polaków. Jednoczy jak cholera.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki był powód ataku Andrzeja Dudy na mniejszość LGBT?


4. W PiS już chyba sami nie widzą, kiedy mówią prawdę, a kiedy bujają nas równo. Teraz Mateusz Morawiecki szczyci się, że jesteśmy na takiej ścieżce rozwoju, której inne państwa będą nam zazdrościć. OECD prognozuje, że pod względem poziomu recesji znajdziemy się na 19 miejscu i to tylko wśród państw europejskich, a są przecież i te, spoza Europy z lepszymi notowaniami niż my. Dane OECD do premiera nie przemawiają. On wie lepiej.

5. Głośno było ostatnio o małej kapliczce w Czechach, którą zaanektowało wojsko polskie. Tłumaczenie tej sytuacji przez MEN to szczyt idiotyzmu. To wina koronawirusa i pomyłka, nie ma więc z czego robić afery. Faktycznie nie ma? Polscy żołnierze weszli na terytorium obcego państwa, nie dopuścili do czeskiej kapliczki czeskiego inżyniera, chcącego ocenić stan fresków czy czeskiego fotografa, którzy z osłupieniem ujrzeli tam obce wojsko. Drobiazg?

6. Co można zrobić, by mieć kasę, a jednocześnie nie obciążać budżetu państwa, który ledwo dycha? Trzeba w Banku Gospodarstwa Krajowego stworzyć program „Fundusz Przeciwdziałania COVID-19” i kasę z niego czerpać na bieżące wydatki, dzięki czemu nie idzie ona z budżetu, więc i nie pogłębia deficytu. I w tak przemyślny sposób władza wykorzystała już 21 mld. zł. Mistrzostwo w kombinowaniu wychodzi jej najlepiej.


PRZECZYTA TAKŻE: Jak bajki o Leninie. Z Szumowskiego próbują zrobić Supermana


7. Apel Jasnogórski biskupa Antoniego Długosza poświęcony był wybitnym dwóm ewangelistom czyli Morawieckiemu i Szumowskiemu. Ale ten ksiądz poleciał…

8. Wojsko Obrony Terytorialnej wzbogaci się o przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Ich cena, to drobiazg, raptem 54,5 mln dolarów. W WOT muszą mieć swoje zabawki i to jest ważniejsze od wszystkiego. A ja zastanawiam się, ile by można było zrobić w walce ze skutkami epidemii za taką kasę…

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »