Protest młodzieżówki Razem przeciwko brutalności policji

Przed siedzibą Prokuratury Okręgowej w Warszawie odbył się dzisiaj protest przeciwko brutalności policji. Była to reakcja na umorzenie przez poznańską prokuraturę śledztwa w sprawie śmierci Igora Stachowiaka

Organizatorami protestu była młodzieżówka partii Razem –  Młodzi Razem. Podobne protesty odbyły się w sobotę w kilku miastach w Polsce.

Na skwerze przed Prokuraturą Okręgową zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Licznie obecna była policja. Organizatorzy wspominali tragiczną śmierć 25-letniego Igora Stachowiaka. W 2016 r. został on przez wrocławską policję pomyłkowo wzięty za poszukiwanego za handel narkotykami. Na komisariacie był przetrzymywany w toalecie, gdzie rozebrano go do naga i skuto kajdankami a sześciu policjantów wielokrotnie raziło go paralizatorem. W ten sposób próbowali zmusić mężczyznę do przyznania się do winy. W wyniku tych działań Igor Stachowiak zmarł.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Bierzesz mandat – luzik. Nie bierzesz – wniosek do Sanepidu


Protestujący przed prokuraturą podkreślali, że mężczyzna zmarł w męczarniach a działania policji nazwali torturami. Odnieśli się też do rażąco niskich wyroków, jakie dostali sprawcy – od dwóch do dwóch i pół roku więzienia. Sąd zakwalifikował czyn jako przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy, a nie jako spowodowanie śmierci. Równocześnie prowadzone było śledztwo w sprawie śmieci ofiary, które mogło zaowocować dodatkowymi zarzutami wobec policjantów. Tak się jednak nie stanie, ponieważ prokuratura w Poznaniu umorzyła śledztwo w tym tygodniu.

W proteście wzięła udział posłanka Magdalena Biejat. – Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie rozwiązana. Jestem pełna podziwu dla rodziny Igora Stachowiaka, która zapowiedziała, że nie odpuszcza. Będziemy wspierać ich na pewno w tej walce, tak jak tylko będziemy mogli. Rozliczajmy winnych, niezależnie od tego czy są w policji, czy w rządzie, czy w innych instytucjach. Winni powinni ponosić odpowiedzialność – powiedziała Biejat.

Protestujący wspomnieli też śmierć 21-letniego Adama C. z Konina, który został zastrzelony przez policjanta. Chłopak nie chciał dać się wylegitymować i zaczął uciekać. Goniący go policjant oddał w jego kierunku śmiertelny strzał.

W czasie manifestacji kilkukrotnie nawiązywano do wydarzeń, które mają miejsce w USA po zabiciu George’a Floyda.


Padły też gorzkie słowa skierowane bezpośrednio do ochraniających zgromadzenie policjantów. Jeden z przemawiających przypomniał policjantom, że mają służyć nie jednej partii a całemu narodowi.

Na koniec pamięć Igora Stachowiaka uczczono minutą ciszy.

Zgromadzenie przebiegało w spokoju. Policja nie interweniowała.

fot. Agnieszka Laferi

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »