Działania policji wobec protestujących Obywateli RP były niezasadne i nieprawidłowe – uznał Sąd Rejonowy Warszawa – Śródmieście
11 listopada 2019 przez Warszawę przemaszerowali faszyści, płonęły race. Obywatele RP zorganizowali na rondzie de Gaulle’a pokojową pikietę. Stanęli z transparentami, m.in. ze słowem „Konstytucja”, które przypominały o konieczności przestrzegania porządku konstytucyjnego przez uczestników marszu i przez ochraniającą ich policję.
Obywatele RP zostali jednak zamknięci w kordonie policyjnym, a po dwóch godzinach ich pikieta została rozwiązana (decyzją policji i na życzenie organizatora „Marszu Niepodległości”), jej uczestnicy (27 osób) zostali wyniesieni z ronda z oskarżeniem o zakłócanie legalnego cyklicznego zgromadzania, a następnie legitymowani przez trzecią godzinę. Obywatele RP uznając działania policji za nadużycie uprawnień złożyli zażalenie na jej działanie.
„Nie możemy tej sprawy traktować lekko. Złamanie woli i chęci do protestów, oddanie pola w tej, zdawałoby się drobnej sprawie, otwiera drzwi do łamania innych praw obywateli, o większym ciężarze gatunkowym” – argumentowali.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Obywatele złożyli zażalenie na działania policji
Dzisiaj (3.03.2021) do ObyPomocy, grupy pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP, dotarły dwa pierwsze orzeczenia sądu uznające działania policji za zatrzymania, a nie przedłużające się legitymowania. Sąd uznał je za nielegalne, niezasadne, nieprawidłowe w przypadku jednej osoby, zaś niezasadne i nieprawidłowe w przypadku drugiej osoby.
Policja dostaje notoryczne baty przed sądem, ich działania wobec protestujących są bezpodstawne, wnioski o ukaranie funta kłaków warte, zeznania przed sądem niewiarygodne.
Następne decyzje wkrótce.
Uzasadnienie sądu TUTAJ.