Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Zatrzymania, przesłuchania, dochodzenia, sprawy sądowe – raport ObyPomocy, luty 2021

12 przesłuchań na policji (Warszawa, Puławy, Hajnówka, Mińsk Mazowiecki) i cztery zatrzymania (Hajnówka) to sprawy, które są na etapie dochodzenia z Kodeksu Wykroczeń. Z Kodeksu Karnego prowadzonych jest 5 dochodzeń. ObyPomoc opublikowała najnowszy raport

Raport został sporządzony na podstawie informacji uzyskanych od osób, które zgłosiły się do grupy pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym przesłuchania na komisariatach i w prokuraturze w charakterze podejrzanych lub świadków, wyroki nakazowe oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.

W raporcie znajdują się również informacje o postanowieniach czy wyrokach sądowych, które zapadły w danym miesiącu oraz kalendarium nadchodzących rozpraw i posiedzeń sądowych.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy program wyborczy dziś to pakiety wyborczych obietnic? Obywatele RP proszą o stanowisko i przedstawiają własne


I tak w lutym w sprawach sądowych z Kodeksu Wykroczeń wydano 8 wyroków nakazowych, objęły 11 osób, a dotyczyły m.in. protestów przeciwko skrajnej prawicy, protestów w obronie niezależności sądów, protestów ruchów ekologicznych czy w obronie praw kobiet.

Jedna osoba została uznana za winną i ukarana karą grzywny w wysokości 400 zł (protesty ruchów ekologicznych).

Za udział w protestach zapadły trzy wyroki uniewinniające (dotyczyły 4 osób).

W sprawach wytoczonych z Kodeksu Karnego za akcje protestacyjne zapadły dwa wyroki uniewinniające (dotyczyły 3 osób). Wyroki są nieprawomocne.

Szczegóły raportu ObyPomocy TUTAJ.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas