Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków -- nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Celem jest obywatelskie społeczeństwo

Bez debaty polityka nie jest możliwa. Bez debaty publicznej niemożlliwa jest polityka demokratyczna. Bez mediów jako czwartej władzy w państwie nie ma mowy o demokracji, której instytucje należą do obywateli.

Wyobraź sobie, że zamiast bojkotować Orlen, który uczestniczy w zamachu na niezależne media, co dziesiąty wyborca opozycji przeznacza miesięcznie równowartość jednego litra benzyny na fundusz społecznych mediów.
Wesprzyj projekt obywatelskich mediów

Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków — nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Kasprzak: – Mamy w rękach coś, czym nie dysponuje żaden polityk

To nie jest zwykła sytuacja. Kandyduję z listy jednej z partii. Tej, która po prostu mi to zaproponowała – co samo w sobie jest sukcesem obywatelskich ruchów w stosunku do zawodowej polityki partyjnej, która uznała, że nasze postulaty i aspiracje warto wziąć pod uwagę we własnych politycznych rachubach i wyborczych kalkulacjach – mówi Cezary Paweł Kasprzak

Podkreśla, że postawa Nowej Lewicy – akceptującej bez zastrzeżeń jego najbardziej wygórowane deklaracje niezależności – szczerze mu zaimponowała. Prosi o wpłaty na jego fundusz wyborczy: numer konta funduszu to – 43 1020 1026 3174 2000 0000 0694.

Kasprzak: – Nie jestem po prostu jednym z kandydatów na jednej z list. Tak potraktowany nie miałbym żadnych szans. Nie jestem „dziesiątką” na liście Lewicy.

Jestem „jedynką” obywatelską. Owszem, to uzurpacyjna deklaracja, ale kandydowanie jest zawsze jakąś uzurpacją. Muszę zdobyć samodzielne głosy. Właśnie jak „jedynka” listy.

Jego zdaniem jest ogromnym zaniechaniem ruchów obywatelskich, że nie zdołały takiej listy ułożyć. – Niech będzie dla nas wszystkich usprawiedliwieniem, że nikt z nas nie chciał wprowadzać dodatkowego zamieszania na i tak zbyt konkurencyjnym rynku partii politycznych, które okazały się niezdolne do wdrożenia tej oczywistej strategicznej konieczności i skazały nas na najgorszy możliwy wynik, przy okazji powodując kolejny kryzys zaufania i wynikający zeń spadek notowań – mówi. – To poczucie odpowiedzialności – choć moim zdaniem fałszywie pojmowane – spowodowało, że czekaliśmy aż „dojrzeją polityczne decyzje” i nie dość mocno zabieraliśmy głos.

Dziś wspólnej listy nie ma. Niezależnych bezpartyjnych kandydatów trzeba szukać na odległych miejscach list partyjnych w całej Polsce. – Ale każdy z nich powinien być traktowany jak „jedynka”. Jeśli ta sztuka się uda – a trzeba do tego dobrych kilkudziesięciu tysięcy Waszych głosów – zrobimy rzecz bez precedensu – mówi Cezary Paweł Kasprzak. Podkreśla, że mandat uzyskany samodzielnie, a nie zapewniony przez „lokomotywę” partyjnej machiny wyborczej, wymaga wyniku, jakiego nie zdobył nikt w historii wyborów w III RP, startując z miejsca innego niż pierwsze.


Kasprzak: – O to idzie gra. Jeśli to się uda, nikt nie będzie już mógł powiedzieć, że obywatelska lista nie ma szans i nikomu nie jest potrzebna. Jeśli się to uda, powstanie obywatelski ruch, który ma szansę przywrócić sens i znaczenie polityki. W bardzo praktycznym wymiarze powstanie również obywatelska siła, która będzie w stanie wspólną listę opozycji wymóc, stając się jej gospodarzem i bezstronnym arbitrem między partiami. Co np. na okoliczność dość prawdopodobnych przedterminowych wyborów wiosną przyszłego roku stanie się pilną koniecznością.

– Spotkajmy się, spójrzmy na siebie nawzajem, policzmy się – bo jest nas wystarczająco wiele, by to osiągnąć. Możemy wygrać, wystarczy się odważyć. Mamy w rękach coś, czym nie dysponuje żaden polityk – z dzisiejszym niekwestionowanym liderem Donaldem Tuskiem włącznie – podkreśla lider Obywateli RP.

Kasprzak: – Nie zamierzam kłamać i zapewniać kogokolwiek, że te wybory wygramy i doprowadzimy do zmiany władzy.  Zwycięstwo, jeśli nastąpi, będzie na pewno pyrrusowe, sejmowa większość dzisiejszej opozycji nie będzie wystarczająca, by choćby odebrać TVP z rąk PiS. Ale te wybory są i tak ważne. Muszą – bezwzględnie muszą – dać nam możliwości na przyszłość. Jeśli to się stanie, odbudujemy Polskę już niedługo, a przed nami ostatnie kroki w tym marszu. To dlatego z czystym sumieniem proszę o bezprecedensowy wysiłek:

  • O jeszcze kolejną mobilizację.
  • O wpłaty z kieszeni wydrenowanych już skutecznie w ciągu ostatnich lat.
  • O nadzieję, choć tyle razy rozczarowywaliśmy się boleśnie.
  • O rozum, choć on z polityką już dawno przestał się rymować, co widzimy wyraźnie po tylu już porażkach.
  • O głosy, których mi trzeba rekordowo wielu

*

Wpłaty na rachunek:
21 1020 1026 3174 2000 0000 0023
Fundusz Wyborczy Nowa Lewica
ul. Złota 9 lok. 4, 00-019 Warszawa
Tytuł przelewu: Darowizna – Cezary Paweł Kasprzak

Uwaga:
– przelewy tylko z kont prywatnych, od polskich obywateli.
– nie wykonujemy „szybkich/natychmiastowych przelewów”, BLIK, e-płatności itp.,
– nie płacimy kartami kredytowymi,
– nie robimy wpłat na Poczcie,
– nie robimy przelewów z zagranicy,
– nie robimy przelewów z kont firmowych, stowarzyszeń fundacji itp.

O autorze

Dlaczego obywatelskie media są ważne? Chwila prawdy: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania polityków w internecie

W dziale Polityka

Jak będzie

Będziemy wszyscy wspierać nasz rząd. Słusznie. Bo to jest właśnie nasz rząd. Tak chcieliśmy przez

Czytaj »

Trójpodział władzy

Trójpodział władzy. To nie tylko niezawisłość sądów. To również kontrola rządu przez parlament. To między

Czytaj »

Policzmy się

11 września 2023 roku to kolejny dzień rozmów z wyborcami w ramach akcji „Policzmy się!”

Czytaj »

Stan rozmów

Jeśli wspólna lista opozycji jest niezbędna, a jest, to poważne rozmowy o niej należy prowadzić

Czytaj »

Wielkie udawanie

Nie wszyscy śledzą uważnie i interesują się sprawami publicznymi. Mają do tego prawo, choć budzi

Czytaj »

Eksperyment

KO (PO) deklaruje chęć utworzenia wspólnej listy. Inna rzecz, że te propozycje Tuska mają -na

Czytaj »
komitety obywatelskie

Rachunki krzywd i racja stanu

Podmiotem w wyborach musi być ruch obywatelski. Tylko on jest w stanie wygrać 276 mandatów, nie mówiąc o 305. I tylko on oraz jego przedstawiciele mają szansę zdobyć prawdziwe społeczne zaufanie, a ono przesądza o wszystkim. Musimy powtórzyć mobilizację i wynik z 1989 roku – inaczej przegramy wojnę nazajutrz po wygranej bitwie.

Czytaj »

Stan zagrożenia

Nad Europę i Stany Zjednoczone dotarła kolejna fala ekstremalnych upałów i towarzyszące jej inne zaburzenia

Czytaj »

Kosztowna nieobecność

Donald Tusk podsumował „na gorąco” i krótko czwartkowe „historyczne wydarzenie”, jak określił spotkanie przywódców europejskich

Czytaj »
wybory

Algorytm porażki

O Kaczyńskim, PiS-ie i całej tej zachłannej i pozbawionej skrupułów władzy pisać teraz nie będę.

Czytaj »
pieniądze za praworządność

Różne sposoby na samobójstwo

Wczorajsza „Polityka” przyniosła ważny wywiad Jerzego Baczyńskiego z Donaldem Tuskiem. Polityk w Polsce, który powie:

Czytaj »
Andrzej Duda

Orędzie Prezydenta

Oczywiście, że nie można mu wierzyć. Gdyby robił to, co powinien, by jego działania i

Czytaj »
jedna lista

Kanonada

Żądania wspólnej listy wyborczej całej opozycji powinny być adresowane przede wszystkim do KO i Donalda Tuska – bo jego wezwania do jedności to polityczna mimikra, a nie żaden realny plan. Żądania powinny dotyczyć tego, jak tę listę konstruować, by dla pozostałych partii udział nie oznaczał samobójstwa. Słychać te żądania dziś powszechnie, zwłaszcza w Gazecie Wyborczej, ale nie tylko. Tkwi w tym paradoks, o którym warto chwilę pomyśleć – dlaczego teraz, a nie np. przed wyborami w 2019 roku, skoro to wtedy sytuacja była jednoznaczna, a dzisiaj nie jest? Przede wszystkim jednak ów postulat przybrał dziś postać politycznej kanonady, w której m.in. sam wziąłem udział. Tusk wzywa, pozostali odmawiają i to oni są celem artyleryjskiego ostrzału. Jego efekt zaczyna już być widoczny w sondażach. To nie tylko niesprawiedliwie jednostronna polityczna nawalanka, ale i gra bardzo niebezpieczna. Tak grać nie wolno. Zarówno z pryncypialnych, jak i strategicznych powodów. W tej grze głosy wszystkich polityków brzmią fałszywie. Próbujmy patrzeć trzeźwo, bez uproszczeń, bez wypierania rzeczywistości. To nie jest tekst „tożsamościowy” i na pewno nie ku pokrzepieniu serc. To jest tekst o tym, jak być może da się wygrać, a jak na pewno nie.

Czytaj »
KOD; Komitet Obrony Demokracji; Prawybory

Do przyjaciółek i przyjaciół z KOD

Kandydujcie. Z obywatelskich list, nie z tych, które partie układają dla siebie. Zbudujmy obywatelską reprezentację, której głosu nie będzie już można po prostu zignorować, jak robiono to zawsze dotąd w odpowiedzi na wezwania do wspólnej listy, do prawyborów, do zdecydowanych działań poza parlamentem i do przeróżnych innych rzeczy – i jak zignorowano nasz głos z tą wyjątkową ostentacją, na którą w osłupieniu patrzyliśmy w czasie niesławnej, zawstydzającej i upokarzającej nas sejmowej owacji. Nie apelujmy już tylko do rozsądku i sumień polityków. Zmieńmy pozycje w ich kalkulacjach.

Czytaj »
aborcja

Mniejsze zło już nie istnieje

Z oskarżeniami swoich mamy oczywisty kłopot. Może jednak my wszyscy, którzy głosujemy we wciąż przegrywanych wyborach, chodzimy na demonstracje, robimy, co możemy lub chociaż myślimy, co zrobić się da, powinniśmy się wreszcie dowiedzieć, że politycy opozycji rozgrywają inny mecz niż my.

Czytaj »
Piotr Szczęsny

Kasprzak pisze do Tuska

W dniu 6 rocznicy wyborów z 2015 roku, kiedy PiS przejął samodzielnie parlamentarną większość po raz pierwszy w historii III RP (lub IV), Paweł Kasprzak w otwartym liście do Donalda Tuska formułuje 8 punktów możliwej mapy drogowej, która poprzez wyborcze zwycięstwo ma szansę zakończyć polski kryzys i polską wojnę.

Czytaj »