Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków -- nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Celem jest obywatelskie społeczeństwo

Bez debaty polityka nie jest możliwa. Bez debaty publicznej niemożlliwa jest polityka demokratyczna. Bez mediów jako czwartej władzy w państwie nie ma mowy o demokracji, której instytucje należą do obywateli.

Wyobraź sobie, że zamiast bojkotować Orlen, który uczestniczy w zamachu na niezależne media, co dziesiąty wyborca opozycji przeznacza miesięcznie równowartość jednego litra benzyny na fundusz społecznych mediów.
Wesprzyj projekt obywatelskich mediów

Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków — nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Sondaż obywatelski – wyniki w poniedziałek 20 marca

Warszawski, sobotni, słoneczny dzień. Na ulicy i twarzach ludzi czuć wiosnę. W kawiarni tłoczno. Młodzi, ładni ludzie zajęci sobą; piją kawę, jedzą śniadanie słodkie lub wytrawne, rozmawiają i stawiam 10:1, że wyłącznie o swoich prywatnych sprawach. Co zrobić, by było wygodniej, przyjemniej i ciekawiej, ale tylko dla siebie. Przyjemny widok. Dwie ze smakiem ubrane dwudziestoletnie dziewczyny, urocze, jak tylko może być niczym nie zakłócona uroda i młodość, przyciągnęły mój wzrok i sprowokowały do wspomnień

Też byliśmy „piękni dwudziestoletni”, dziewczyny równie a może jeszcze piękniejsze, bo iskry buntu w oczach zawsze dodają więcej uroku niż dopracowana „stylówka”, a jak dobrze wygląda się bez makijażu, w trampkach i t-shircie i doda coś z siebie pokazała parę dni temu Lady Gaga na ostatnich Oskarach. Kawiarnie i kawa były inne, brak wszystkiego zastąpił nadmiar, ale przede wszystkim odczuwana, jednocząca nas potrzeba i chęć zmiany zastąpiona została obrazami, które mówią jedno – zostawcie mnie/nas w spokoju, to nie moja sprawa, nie nasza wojna. Zrobiliście bałagan? Posprzątajcie, ale na nas nie liczcie – my mamy swoje, prywatne, jednostkowe cele.

Tak wygląda warszawska, uliczna kawiarnia dziś, na 6 miesięcy przed wyborami. Nie piszę o moich ulubionych; Bristolu czy Trou Madame w Łazienkach, tylko o fajnej i młodej Bułce przez Bibułkę na Puławskiej.

W poniedziałek rano (20.0.) ukaże się w Gazecie Wyborczej artykuł omawiający wyniki sondażu obywatelskiego, badającego aktualne preferencje wyborcze Polek i Polaków. To nie jest zwykły sondaż… Został wymyślony i przygotowany przez grupę ludzi, których przeżyciem pokoleniowym był rok ’80 i ’89, dla których bierne rozczarowanie i akceptowanie porażki są postawami nie do przyjęcia wobec tego, co dzieje się obecnie ze stanem spraw publicznych w Polsce. Moimi i innych prawami do wolności i względnie porządnego, praworządnego, demokratycznego i uczciwego państwa.

Sondaż jest czysto obywatelski, nie robiony na zlecenie i w interesie żadnej partii albo jakieś zainteresowanej swoją popularnością redakcji. Sfinansowany dzięki zbiórce publicznej i mający swoją oryginalną, w pełni transparentną metodologię oraz niespotykany zasięg – pytamy o opinię 4 tys. osób podzielonych na 4 reprezentatywne grupy. Rzetelny, przeprowadzony siłami pracowni Kantar. Wszystkim ponad 1600 darczyńcom jeszcze raz bardzo dziękujemy. Sondaż pokaże jak jest naprawdę. Co myślą, czy i jak zamierzają głosować ci, od których w efekcie będzie zależeć przyszłość nas wszystkich.

Wyniki poznamy w poniedziałek rano w Gazecie Wyborczej a popołudniu (od 18.00) w siedzibie Agory zostanie przeprowadzona debata z udziałem czołówki polskich politologów i socjologów w obecności dziennikarzy i mediów, przedstawicieli ruchów obywatelskich i polityków, która w formie wydarzenia będzie transmitowana między innymi na Facebooku – dostępna dla wszystkich chętnych.

Czy rzeczywisty obraz sytuacji wpłynie na przyszły bieg zdarzeń? Skłoni ludzi do zastanowienia się, zatrzymania, pozostawienia swojego kawałka podłogi na moment na drugim planie i spojrzenia na całość, naszą wspólną przyszłość? Czy potrafimy jeszcze wymagać od siebie odpowiedzialności za wspólny los, czy potrafimy go nazwać i wskazać drogę dla nas najbezpieczniejszą?

Te same pytania zadajmy politykom, bo oni, choć nie lubimy się do tego przyznać, są bardzo do nas podobni. O ludziach skupionych przez Kaczyńskiego nie piszę, bo to ekstremum kłamstwa, pogardy dla innych i złych emocji. Ci też mają swoich wyznawców i to nie mało, co wiemy od lat.

Link do wydarzenia – debata po ogłoszeniu wyników sondażu obywatelskiego, 20.03. godz. 18 – TUTAJ.

*

  • Debatę w GW poprowadzi Piotr Fogler. Gośćmi będą: Ireneusz Krzemiński, Anna Materska-Sosnowska, Sławomir Sierakowski, Przemysław Sadura, Andrzej Machowski. Spotkanie rozpocznie Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

Tekst opublikowany został na pawelbujalski.blog

O autorze

Dlaczego obywatelskie media są ważne? Chwila prawdy: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania polityków w internecie

W dziale Polityka

Jak będzie

Będziemy wszyscy wspierać nasz rząd. Słusznie. Bo to jest właśnie nasz rząd. Tak chcieliśmy przez

Czytaj »

Trójpodział władzy

Trójpodział władzy. To nie tylko niezawisłość sądów. To również kontrola rządu przez parlament. To między

Czytaj »

Policzmy się

11 września 2023 roku to kolejny dzień rozmów z wyborcami w ramach akcji „Policzmy się!”

Czytaj »

Stan rozmów

Jeśli wspólna lista opozycji jest niezbędna, a jest, to poważne rozmowy o niej należy prowadzić

Czytaj »

Wielkie udawanie

Nie wszyscy śledzą uważnie i interesują się sprawami publicznymi. Mają do tego prawo, choć budzi

Czytaj »

Eksperyment

KO (PO) deklaruje chęć utworzenia wspólnej listy. Inna rzecz, że te propozycje Tuska mają -na

Czytaj »
komitety obywatelskie

Rachunki krzywd i racja stanu

Podmiotem w wyborach musi być ruch obywatelski. Tylko on jest w stanie wygrać 276 mandatów, nie mówiąc o 305. I tylko on oraz jego przedstawiciele mają szansę zdobyć prawdziwe społeczne zaufanie, a ono przesądza o wszystkim. Musimy powtórzyć mobilizację i wynik z 1989 roku – inaczej przegramy wojnę nazajutrz po wygranej bitwie.

Czytaj »

Stan zagrożenia

Nad Europę i Stany Zjednoczone dotarła kolejna fala ekstremalnych upałów i towarzyszące jej inne zaburzenia

Czytaj »

Kosztowna nieobecność

Donald Tusk podsumował „na gorąco” i krótko czwartkowe „historyczne wydarzenie”, jak określił spotkanie przywódców europejskich

Czytaj »
wybory

Algorytm porażki

O Kaczyńskim, PiS-ie i całej tej zachłannej i pozbawionej skrupułów władzy pisać teraz nie będę.

Czytaj »
pieniądze za praworządność

Różne sposoby na samobójstwo

Wczorajsza „Polityka” przyniosła ważny wywiad Jerzego Baczyńskiego z Donaldem Tuskiem. Polityk w Polsce, który powie:

Czytaj »
Andrzej Duda

Orędzie Prezydenta

Oczywiście, że nie można mu wierzyć. Gdyby robił to, co powinien, by jego działania i

Czytaj »
jedna lista

Kanonada

Żądania wspólnej listy wyborczej całej opozycji powinny być adresowane przede wszystkim do KO i Donalda Tuska – bo jego wezwania do jedności to polityczna mimikra, a nie żaden realny plan. Żądania powinny dotyczyć tego, jak tę listę konstruować, by dla pozostałych partii udział nie oznaczał samobójstwa. Słychać te żądania dziś powszechnie, zwłaszcza w Gazecie Wyborczej, ale nie tylko. Tkwi w tym paradoks, o którym warto chwilę pomyśleć – dlaczego teraz, a nie np. przed wyborami w 2019 roku, skoro to wtedy sytuacja była jednoznaczna, a dzisiaj nie jest? Przede wszystkim jednak ów postulat przybrał dziś postać politycznej kanonady, w której m.in. sam wziąłem udział. Tusk wzywa, pozostali odmawiają i to oni są celem artyleryjskiego ostrzału. Jego efekt zaczyna już być widoczny w sondażach. To nie tylko niesprawiedliwie jednostronna polityczna nawalanka, ale i gra bardzo niebezpieczna. Tak grać nie wolno. Zarówno z pryncypialnych, jak i strategicznych powodów. W tej grze głosy wszystkich polityków brzmią fałszywie. Próbujmy patrzeć trzeźwo, bez uproszczeń, bez wypierania rzeczywistości. To nie jest tekst „tożsamościowy” i na pewno nie ku pokrzepieniu serc. To jest tekst o tym, jak być może da się wygrać, a jak na pewno nie.

Czytaj »
KOD; Komitet Obrony Demokracji; Prawybory

Do przyjaciółek i przyjaciół z KOD

Kandydujcie. Z obywatelskich list, nie z tych, które partie układają dla siebie. Zbudujmy obywatelską reprezentację, której głosu nie będzie już można po prostu zignorować, jak robiono to zawsze dotąd w odpowiedzi na wezwania do wspólnej listy, do prawyborów, do zdecydowanych działań poza parlamentem i do przeróżnych innych rzeczy – i jak zignorowano nasz głos z tą wyjątkową ostentacją, na którą w osłupieniu patrzyliśmy w czasie niesławnej, zawstydzającej i upokarzającej nas sejmowej owacji. Nie apelujmy już tylko do rozsądku i sumień polityków. Zmieńmy pozycje w ich kalkulacjach.

Czytaj »
aborcja

Mniejsze zło już nie istnieje

Z oskarżeniami swoich mamy oczywisty kłopot. Może jednak my wszyscy, którzy głosujemy we wciąż przegrywanych wyborach, chodzimy na demonstracje, robimy, co możemy lub chociaż myślimy, co zrobić się da, powinniśmy się wreszcie dowiedzieć, że politycy opozycji rozgrywają inny mecz niż my.

Czytaj »
Piotr Szczęsny

Kasprzak pisze do Tuska

W dniu 6 rocznicy wyborów z 2015 roku, kiedy PiS przejął samodzielnie parlamentarną większość po raz pierwszy w historii III RP (lub IV), Paweł Kasprzak w otwartym liście do Donalda Tuska formułuje 8 punktów możliwej mapy drogowej, która poprzez wyborcze zwycięstwo ma szansę zakończyć polski kryzys i polską wojnę.

Czytaj »