Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków -- nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Celem jest obywatelskie społeczeństwo

Bez debaty polityka nie jest możliwa. Bez debaty publicznej niemożlliwa jest polityka demokratyczna. Bez mediów jako czwartej władzy w państwie nie ma mowy o demokracji, której instytucje należą do obywateli.

Wyobraź sobie, że zamiast bojkotować Orlen, który uczestniczy w zamachu na niezależne media, co dziesiąty wyborca opozycji przeznacza miesięcznie równowartość jednego litra benzyny na fundusz społecznych mediów.
Wesprzyj projekt obywatelskich mediów

Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków — nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Obywatelskie Jedynki. Chodźcie z nami! Idziemy po prawo i sprawiedliwość!

Zdjęcia kandydatów do Sejmu, którzy startują jako Obywatelskie Jedynki

Zajmują różne, na ogół odległe miejsca na trzech partyjnych listach wyborczych. Nie są jednak dziesiątkami lub jedenastkami w partyjnych drużynach. Są Obywatelskimi Jedynkami. Wszystkich, których spotykali w trudnych chwilach w całej Polsce proszą: – Chodźcie z nami! Idziemy po prawo i sprawiedliwość!

– Państwo mamy wspólne. I własne. Tyle obiecuje nam Konstytucja. Mamy je po to, by organizować w nim sobie życie. Zapewniać utrzymanie niepracującym seniorom, dbać o zdrowie wszystkich, ratować każde życie, pomagać słabszym, zapewnić wszystkim edukację, bezpieczeństwo, środowisko, utrzymać sieci energetyczne, drogi, zagwarantować godne warunki życia we wspólnocie, z którą się utożsamiamy i którą kochamy miłością patriotów – czytamy w deklaracji programowej Obywatelskich Jedynek. – Wszystko to działa, jeśli państwo i jego instytucje strzegą podstawowych wartości. (…)

Oglądamy dziś tysiące zdjęć z ostatnich trudnych lat [protesty, demonstracje – red.], a na nich wiele twarzy. Każda z tych osób zasługuje na immunitet przedstawiciela obywateli i każda z nich wie dobrze, do czego go użyć. (…) Jeśli instytucje polskiej demokracji mają należeć do obywatelek i obywateli, jak to nam obiecuje Konstytucja, to naszych przedstawicieli, którzy powinni się w nich znaleźć, znamy z tych niezliczonych sytuacji, w których to właśnie oni brali na siebie obowiązek obrony podstawowych zasad przyzwoitości, kiedy państwa zabrakło.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sejm jest nasz. Deklaracja Obywatelskich Jedynek

Obywatelskie Jedynki proszą o mandat w wyborach. – Idziemy do nich w przekonaniu, że kluczem do zwycięstwa jest wiarygodność mocnych przekonań. Idziemy po to, by w parlamencie znalazła się wreszcie reprezentacja rządzonych, a nie tylko rządząca większość i opozycja rywalizująca z nią o władzę. Obywatelska reprezentacja ponad partyjną konkurencją. (…) – Chcemy iść do wyborów jako ruch społeczny świadomy swych celów. Chcemy uczynić przynajmniej krok na tej drodze – czytamy w deklaracji.

*

Obywatelskie Jedynki to dziś 13 osób kandydujących w różnych okręgach z różnych list w całej Polsce, to:

 1. Beata Molik nauczycielka, pracuje z młodzieżą od 2003 roku. Kandyduje z 2. miejsca listy Lewicy w 10 okręgu dla Piotrkowa Trybunalskiego. Deklaruje, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.
 2. Jolanta Urbańska – nauczycielka akademicka, dr nauk humanistycznych, radna, wiceprzewodnicząca RM Częstochowy. Do Sejmu kandyduje z listy Lewicy z nr 11 w okręgu 23. w Częstochowie.
 3. Bogumiła Bielak – polonistka, aktywistka protestu nauczycielskiego. Kandyduje z 5. miejsca na liście Nowej Lewicy w okręgu 36., Kalisz.
 4. Weronika Smarduch – jedynka KO w okręgu 14., sądecko-podhalańskim.
 5. Katarzyna Lubiniecka-Różyło – dziennikarka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, aktywistka Strajku Kobiet we Wrocławiu. Ostatnia (nr28) na liście Lewicy w okręgu wrocławskim.
 6. Cezary Paweł Kasprzak – związany z ruchem Obywateli RP. Kandyduje z 10. miejsca listy Lewicy w 19. okręgu dla Warszawy i zagranicy. Zapowiada, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.
 7. Małgorzata Musiałek – poetka, aktywistka i działaczka społeczna zaangażowana w idee walki o prawa kobiet, mniejszości i wykluczonych. Kandyduje z 11. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu nr 2 dla Wałbrzycha.
 8. Dominika Kasprowicz – aktywistka, feministka, dziennikarka, edukatorka i nauczycielka. Kandyduje z 16. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu 34., Elbląg.
 9. Marcin Piotrowski – socjolog, animator kultury, aktywista humanitarny i obywatelski. Kandyduje z 3. miejsca listy KO w okręgu 22.
 10. Elżbieta Mazur – aktywistka, przedsiębiorczyni, nr 8 na liście NOWEJ LEWICY w okręgu 33., Świętokrzyskie.
 11. Roman Mańka – wykładowca akademicki, socjolog, filozof, dziennikarz, autor sześciu książek. Kandyduje z okręgu 37 z listy Nowej Lewicy, z miejsca #17.
 12. Joanna Liddane – aktywistka i działaczka społeczna z Zielonej Góry. Kandyduje z 11. miejsca lubuskiej listy KO w okręgu nr 8.
 13. Prof. Tadeusz Gadacz – wykładowca AGH i Collegium Civitas, filozof, socjolog, etyk. Kandyduje z 10. miejsca listy KO w okręgu 13. w Krakowie.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ o Obywatelskich Jedynkach

O autorze

Dlaczego obywatelskie media są ważne? Chwila prawdy: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania polityków w internecie

W dziale Polityka

Jak będzie

Będziemy wszyscy wspierać nasz rząd. Słusznie. Bo to jest właśnie nasz rząd. Tak chcieliśmy przez

Czytaj »

Trójpodział władzy

Trójpodział władzy. To nie tylko niezawisłość sądów. To również kontrola rządu przez parlament. To między

Czytaj »

Policzmy się

11 września 2023 roku to kolejny dzień rozmów z wyborcami w ramach akcji „Policzmy się!”

Czytaj »

Stan rozmów

Jeśli wspólna lista opozycji jest niezbędna, a jest, to poważne rozmowy o niej należy prowadzić

Czytaj »

Wielkie udawanie

Nie wszyscy śledzą uważnie i interesują się sprawami publicznymi. Mają do tego prawo, choć budzi

Czytaj »

Eksperyment

KO (PO) deklaruje chęć utworzenia wspólnej listy. Inna rzecz, że te propozycje Tuska mają -na

Czytaj »
komitety obywatelskie

Rachunki krzywd i racja stanu

Podmiotem w wyborach musi być ruch obywatelski. Tylko on jest w stanie wygrać 276 mandatów, nie mówiąc o 305. I tylko on oraz jego przedstawiciele mają szansę zdobyć prawdziwe społeczne zaufanie, a ono przesądza o wszystkim. Musimy powtórzyć mobilizację i wynik z 1989 roku – inaczej przegramy wojnę nazajutrz po wygranej bitwie.

Czytaj »

Stan zagrożenia

Nad Europę i Stany Zjednoczone dotarła kolejna fala ekstremalnych upałów i towarzyszące jej inne zaburzenia

Czytaj »

Kosztowna nieobecność

Donald Tusk podsumował „na gorąco” i krótko czwartkowe „historyczne wydarzenie”, jak określił spotkanie przywódców europejskich

Czytaj »
wybory

Algorytm porażki

O Kaczyńskim, PiS-ie i całej tej zachłannej i pozbawionej skrupułów władzy pisać teraz nie będę.

Czytaj »
pieniądze za praworządność

Różne sposoby na samobójstwo

Wczorajsza „Polityka” przyniosła ważny wywiad Jerzego Baczyńskiego z Donaldem Tuskiem. Polityk w Polsce, który powie:

Czytaj »
Andrzej Duda

Orędzie Prezydenta

Oczywiście, że nie można mu wierzyć. Gdyby robił to, co powinien, by jego działania i

Czytaj »
jedna lista

Kanonada

Żądania wspólnej listy wyborczej całej opozycji powinny być adresowane przede wszystkim do KO i Donalda Tuska – bo jego wezwania do jedności to polityczna mimikra, a nie żaden realny plan. Żądania powinny dotyczyć tego, jak tę listę konstruować, by dla pozostałych partii udział nie oznaczał samobójstwa. Słychać te żądania dziś powszechnie, zwłaszcza w Gazecie Wyborczej, ale nie tylko. Tkwi w tym paradoks, o którym warto chwilę pomyśleć – dlaczego teraz, a nie np. przed wyborami w 2019 roku, skoro to wtedy sytuacja była jednoznaczna, a dzisiaj nie jest? Przede wszystkim jednak ów postulat przybrał dziś postać politycznej kanonady, w której m.in. sam wziąłem udział. Tusk wzywa, pozostali odmawiają i to oni są celem artyleryjskiego ostrzału. Jego efekt zaczyna już być widoczny w sondażach. To nie tylko niesprawiedliwie jednostronna polityczna nawalanka, ale i gra bardzo niebezpieczna. Tak grać nie wolno. Zarówno z pryncypialnych, jak i strategicznych powodów. W tej grze głosy wszystkich polityków brzmią fałszywie. Próbujmy patrzeć trzeźwo, bez uproszczeń, bez wypierania rzeczywistości. To nie jest tekst „tożsamościowy” i na pewno nie ku pokrzepieniu serc. To jest tekst o tym, jak być może da się wygrać, a jak na pewno nie.

Czytaj »
KOD; Komitet Obrony Demokracji; Prawybory

Do przyjaciółek i przyjaciół z KOD

Kandydujcie. Z obywatelskich list, nie z tych, które partie układają dla siebie. Zbudujmy obywatelską reprezentację, której głosu nie będzie już można po prostu zignorować, jak robiono to zawsze dotąd w odpowiedzi na wezwania do wspólnej listy, do prawyborów, do zdecydowanych działań poza parlamentem i do przeróżnych innych rzeczy – i jak zignorowano nasz głos z tą wyjątkową ostentacją, na którą w osłupieniu patrzyliśmy w czasie niesławnej, zawstydzającej i upokarzającej nas sejmowej owacji. Nie apelujmy już tylko do rozsądku i sumień polityków. Zmieńmy pozycje w ich kalkulacjach.

Czytaj »
aborcja

Mniejsze zło już nie istnieje

Z oskarżeniami swoich mamy oczywisty kłopot. Może jednak my wszyscy, którzy głosujemy we wciąż przegrywanych wyborach, chodzimy na demonstracje, robimy, co możemy lub chociaż myślimy, co zrobić się da, powinniśmy się wreszcie dowiedzieć, że politycy opozycji rozgrywają inny mecz niż my.

Czytaj »
Piotr Szczęsny

Kasprzak pisze do Tuska

W dniu 6 rocznicy wyborów z 2015 roku, kiedy PiS przejął samodzielnie parlamentarną większość po raz pierwszy w historii III RP (lub IV), Paweł Kasprzak w otwartym liście do Donalda Tuska formułuje 8 punktów możliwej mapy drogowej, która poprzez wyborcze zwycięstwo ma szansę zakończyć polski kryzys i polską wojnę.

Czytaj »