Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków -- nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

Celem jest obywatelskie społeczeństwo

Bez debaty polityka nie jest możliwa. Bez debaty publicznej niemożlliwa jest polityka demokratyczna. Bez mediów jako czwartej władzy w państwie nie ma mowy o demokracji, której instytucje należą do obywateli.

Wyobraź sobie, że zamiast bojkotować Orlen, który uczestniczy w zamachu na niezależne media, co dziesiąty wyborca opozycji przeznacza miesięcznie równowartość jednego litra benzyny na fundusz społecznych mediów.
Wesprzyj projekt obywatelskich mediów

Polityka: analizy, dyskusje, program

Nasze teksty mają ambicję służyć głębokiej politycznej zmianie. Chcemy, by media organizowały opinię publiczną i reprezentowały ją wobec polityków — nie tylko rządzących. Chcemy również, by stały się miejscem rzetelnej debaty, w której wykuwa się wizja lepszej Polski, Europy i świata.

WybierzTAK.pl – strategia dla wyborców opozycji na wybory 2023.  Inicjatywa Obywatelska

Co może zrobić każdy z nas dla maksymalizacji wyniku wyborczego opozycji i po co powstało WybierzTAK.pl

Mamy ostatnie dni kampanii wyborczej. Najważniejsze co możemy zrobić my, wyborcy trzech ugrupowań opozycji demokratycznej w tych dniach, to poświęcić czas i energię na przekonywanie wyborców niezdecydowanych.

Drugim elementem jest wykorzystanie strategii głosowania. Inicjatywa WybierzTAK.pl powstała, aby wypracować wspólną strategię głosowania i wydać klarowne rekomendacje, jak głosować dla zwiększenia łącznego wyniku trzech list opozycji demokratycznej. Strategia jest opracowywana tak, aby w wyniku jej realizacji każda partia opozycyjna miała w Sejmie więcej posłów, niż wynikałoby to z głosowania wyborców bez wspólnej strategii.

Statystycznie każda partia nie wykorzysta ok. 0.5 miliona głosów przy zdobywaniu mandatów – synergia między wyborcami może efektywniej wykorzystać część z tych głosów, których może zabraknąć, by mieć większość w Sejmie.

Dlaczego system wyborczy w Polsce nie jest uczciwy?

W Polsce system wyborczy przestał być uczciwy. W wielu miejscach kraju przestała obowiązywać konstytucyjna równość głosu do Sejmu. Oznacza to, że na przykład głos oddany w Warszawie, to w rzeczywistości tylko 50% wagi głosu oddanego w innych okręgach w Polsce.

Stało się tak, gdyż Sejm wbrew zasadom Kodeksu wyborczego nie przeprowadził on 12 lat korekty liczby wybieranych posłów w poszczególnych okręgach wyborczych, tak aby odpowiadały one zmianom demograficznym w kraju. Oprócz Warszawy problem dotyczy również innych metropolii w Polsce: Poznań, Wrocław, Kraków.

W momencie, gdy głos wyborczy nie ma zbliżonej siły i występują tak drastyczne różnice pomiędzy okręgami wyborczymi, jak dziś w Polsce, zachwiana jest fundamentalna zasada demokratycznych wyborów, którą każdy rozumie – jeden wyborca = jeden głos. Gdy w praktyce robi się z tego jeden wyborca = 50% głosu, mamy fundamentalny problem z uczciwością wyborów i demokracją w Polsce.

Działanie obywatelskie, aby naprawić wypaczony system wyborczy

WybierzTAK.pl to inicjatywa obywatelska, która powstała z potrzeby oddolnego naprawiania systemu wyborczego, którego nie chcieli odpowiednio zmienić politycy dysponujący większością parlamentarną. Jesteśmy grupą specjalistów, którzy rozumieją jak działa system wyborczy w Polsce i jak można modelować dane matematyczne. Budujemy mosty między specjalistami i wyborcami.

 • Uzgadniamy rekomendacje i strategie, kierując się najnowszymi sondażami i analizami oraz z myślą o minimalizacji zmarnowanych głosów.
 • Bazujemy na najnowszych sondażach i prognozowaniu poparcia w okręgach. Na tej podstawie oceniamy prawdopodobieństwo zmarnowanych głosów. Dynamicznie aktualizujemy rekomendacje, współpracując i integrując dane z podobnymi modelami i kolejnymi sondażami.

Nasz przekaz dla każdego wyborcy partii opozycji demokratycznej

Do wyborów będziemy aktualizować rekomendacje uzgodnione z innymi inicjatywami (wersja na 2023/10/05)

 • Głosuj z przekonaniem – wybierz kandydata, który odzwierciedla Twoje wartości i będzie Twoim głosem w Sejmie.
 • Bądź świadom – rozumiejąc sondaże i statystyki, wybieraj taktykę, która przyniesie najwięcej korzyści.
 • Zwiększ siłę głosu –  zagłosuj na listę, która najbardziej potrzebuje Twojego głosu w newralgicznym okręgu.
 • Przed wyborami sprawdź na WybierzTAK.pl ostateczne rekomendacje w podziale na okręgi wyborcze.

Zaproszenie do współpracy

Jako inicjatywa obywatelska jesteśmy otwarci na współpracę.
Chętne osoby zapraszamy do dołączenia do grupy: https://www.facebook.com/groups/akcjawybierztak/

Jesteśmy świadomi innych podobnych przedsięwzięć (z niektórymi współpracujemy, z innymi chcemy współpracować). Wszyscy mamy interes w tym, by każdy wiedział, co najlepiej robić.

 •   Jakub i Małgorzata Wojtaszczyk  (zapraszamy do kontaktu)
 •   Piotr Krupa Lubański (zapraszamy do kontaktu)
 •   glosujtam.pl (mamy kontakt)

Znamy też kilka osób i zespołów działających anonimowo. Zapraszamy do współpracy i wypracowania wspólnych rekomendacji.

O co chodzi w głosowaniu strategicznym

 • Głosuj zawsze według swoich przekonań, głosując wybierz konkretnego kandydata, który chcesz, żeby był Twoim reprezentantem w Sejmie.
 • Jeżeli jesteś zdeklarowanym wyborcą konkretnej partii zobacz, na jakie szacowane poparcie może liczyć Twoje ugrupowanie w okręgu wyborczym, gdzie mieszkasz. Z tego wynika o ile mandatów w Twoim okręgu walczy.
 • Jeżeli partia Twojego naturalnego wyboru walczy w okręgu o kolejny mandat, głosuj w swoim okręgu, to najlepsza strategia. Tak samo, jeżeli niewielki odpływ wyborców do innego okręgu w skutek turystyki wyborczej, mógłby spowodować utratę mandatu, też zagłosuj w miejscu zamieszkania
 • Jeżeli Twoja partia w okręgu wyborczym ma bezpieczne poparcie zapewniające jeden mandat, a nie ma praktycznie szans na drugi mandat, rozważ turystykę wyborczą. W takiej sytuacji twój wyborczy wyjazd nie spowoduje utraty mandatu w okręgu, gdzie mieszkasz, a Twój głos może pomóc wygrać kolejny mandat dla Twojej partii w sąsiednim okręgu.
 • Są osoby, którym poglądami jest blisko do dwóch partii opozycyjnych. Są też takie osoby, które po prostu głosują na dobrych kandydatów, których znają niezależnie, na której liście partii opozycyjnych się znajdują.
 • Są również osoby, które nie chcą lub nie mogą nigdzie wyjeżdżać a bardzo chcą zagłosować tak, żeby opozycja w ich okręgu wyborczym zdobyła jak najwięcej mandatów.
 • Obydwie te grupy osób mogą wspomóc tę partię opozycyjną, która potrzebuje najmniej dodatkowych głosów, aby zdobyć kolejny mandat.

Aby opozycja wygrała i aby było to zwycięstwo zdecydowane, różne strategie wyborców, które wynikają z ich politycznych przekonań mogą być skoordynowane w okręgach wyborczych. Głosy tych różnych grup wyborców mogą przełożyć się na dodatkowe mandaty w prawie każdym okręgu wyborczym, jeżeli będziemy grać do wspólnej bramki. 

Przykłady skoordynowanego działania

W okręgu A, gdzie Trzeciej Drodze brakuje niewiele głosów do kolejnego mandatu, mogą przyjechać i zagłosować wyborcy Trzeciej Drogi z okręgu B, gdzie Trzecia Droga ma bezpieczne poparcie wystarczające do zdobycia jednego mandatu. W okręgu A są również wyborcy, którzy wahają się, czy zagłosować na KO, czy Trzecią Drogę. Naszą rekomendacją dla takich wyborców jest zagłosowanie na Trzecią Drogę. Połączone strategie wyborcze dają większe szanse zdobycia przez Trzecią Drogę dodatkowego mandatu w okręgu A.

Są okręgi wyborcze, gdzie Lewica nie zdobyła żadnego mandatu poselskiego od kilku kadencji. Przy obecnym poparciu również nie ma szans na walkę o pierwszy mandat. Zdeklarowani wyborcy Lewicy, którzy mogą pojechać do innego okręgu, mogą pomóc Lewicy zdobyć tam pierwszy, lub kolejny mandat i ich głosy się nie zmarnują. Ci wyborcy, którzy nie mogą nigdzie wyjechać powinni rozważyć zagłosowanie na kandydata o poglądach im bliskich, który startuje na liście innej partii opozycyjnej. Pomożemy wybrać tą, która w tym okręgu walczy o kolejny mandat.

Strategia głosowania a zaangażowanie się w kampanię wyborczą

Turystyka wyborcza i strategiczne głosowanie w okręgu, gdzie mieszkamy to swoisty dopalacz wyniku wyborczego liczonego w mandatach. To jest bardzo ważne, ale najważniejsze jest promowanie bardzo dobrych kandydatów, których mamy na każdej liście ugrupowań opozycyjnych.

O wyniku tych wyborów przesądzi nasze zaangażowanie w ostatnich dniach kampanii. Najważniejszą rzeczą jest wykorzystanie tych dni do przekonywania niezdecydowanych. To czas dużej aktywności wyborców opozycji na chodnikach i ulicach w całej Polsce. Jak zapadnie cisza wyborcza, w piątek wieczorem 13.10 zapraszamy na stronę wybierzTAK.pl i zapoznanie się z naszymi ostatecznymi rekomendacjami strategii wyborczych dla wyborców partii opozycyjnych.

WybierzTAK.pl to inicjatywa obywatelska

 • budujemy mosty między Specjalistami i Wyborcami
 • działamy razem, żeby łączyć głosy Trzeciej, KO  i Lewicy
 • uzgadniamy nasze rekomendacje z innymi.

Michał Majewski (analityk systemu wyborczego 601 201 139),
Jan Gorski (matematyk 502 078 288),

Jan Kilijański i inni.
Współpracujemy i koordynujemy te same rekomendacje z:
pogonimypis.pl, wazymyglosy.pl, zapraszamy inne inicjatywy do wspólnej koordynacji.


O autorze

Dlaczego obywatelskie media są ważne? Chwila prawdy: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania polityków w internecie

W dziale Polityka

Jak będzie

Będziemy wszyscy wspierać nasz rząd. Słusznie. Bo to jest właśnie nasz rząd. Tak chcieliśmy przez

Czytaj »

Trójpodział władzy

Trójpodział władzy. To nie tylko niezawisłość sądów. To również kontrola rządu przez parlament. To między

Czytaj »

Policzmy się

11 września 2023 roku to kolejny dzień rozmów z wyborcami w ramach akcji „Policzmy się!”

Czytaj »

Stan rozmów

Jeśli wspólna lista opozycji jest niezbędna, a jest, to poważne rozmowy o niej należy prowadzić

Czytaj »

Wielkie udawanie

Nie wszyscy śledzą uważnie i interesują się sprawami publicznymi. Mają do tego prawo, choć budzi

Czytaj »

Eksperyment

KO (PO) deklaruje chęć utworzenia wspólnej listy. Inna rzecz, że te propozycje Tuska mają -na

Czytaj »
komitety obywatelskie

Rachunki krzywd i racja stanu

Podmiotem w wyborach musi być ruch obywatelski. Tylko on jest w stanie wygrać 276 mandatów, nie mówiąc o 305. I tylko on oraz jego przedstawiciele mają szansę zdobyć prawdziwe społeczne zaufanie, a ono przesądza o wszystkim. Musimy powtórzyć mobilizację i wynik z 1989 roku – inaczej przegramy wojnę nazajutrz po wygranej bitwie.

Czytaj »

Stan zagrożenia

Nad Europę i Stany Zjednoczone dotarła kolejna fala ekstremalnych upałów i towarzyszące jej inne zaburzenia

Czytaj »

Kosztowna nieobecność

Donald Tusk podsumował „na gorąco” i krótko czwartkowe „historyczne wydarzenie”, jak określił spotkanie przywódców europejskich

Czytaj »
wybory

Algorytm porażki

O Kaczyńskim, PiS-ie i całej tej zachłannej i pozbawionej skrupułów władzy pisać teraz nie będę.

Czytaj »
pieniądze za praworządność

Różne sposoby na samobójstwo

Wczorajsza „Polityka” przyniosła ważny wywiad Jerzego Baczyńskiego z Donaldem Tuskiem. Polityk w Polsce, który powie:

Czytaj »
Andrzej Duda

Orędzie Prezydenta

Oczywiście, że nie można mu wierzyć. Gdyby robił to, co powinien, by jego działania i

Czytaj »
jedna lista

Kanonada

Żądania wspólnej listy wyborczej całej opozycji powinny być adresowane przede wszystkim do KO i Donalda Tuska – bo jego wezwania do jedności to polityczna mimikra, a nie żaden realny plan. Żądania powinny dotyczyć tego, jak tę listę konstruować, by dla pozostałych partii udział nie oznaczał samobójstwa. Słychać te żądania dziś powszechnie, zwłaszcza w Gazecie Wyborczej, ale nie tylko. Tkwi w tym paradoks, o którym warto chwilę pomyśleć – dlaczego teraz, a nie np. przed wyborami w 2019 roku, skoro to wtedy sytuacja była jednoznaczna, a dzisiaj nie jest? Przede wszystkim jednak ów postulat przybrał dziś postać politycznej kanonady, w której m.in. sam wziąłem udział. Tusk wzywa, pozostali odmawiają i to oni są celem artyleryjskiego ostrzału. Jego efekt zaczyna już być widoczny w sondażach. To nie tylko niesprawiedliwie jednostronna polityczna nawalanka, ale i gra bardzo niebezpieczna. Tak grać nie wolno. Zarówno z pryncypialnych, jak i strategicznych powodów. W tej grze głosy wszystkich polityków brzmią fałszywie. Próbujmy patrzeć trzeźwo, bez uproszczeń, bez wypierania rzeczywistości. To nie jest tekst „tożsamościowy” i na pewno nie ku pokrzepieniu serc. To jest tekst o tym, jak być może da się wygrać, a jak na pewno nie.

Czytaj »
KOD; Komitet Obrony Demokracji; Prawybory

Do przyjaciółek i przyjaciół z KOD

Kandydujcie. Z obywatelskich list, nie z tych, które partie układają dla siebie. Zbudujmy obywatelską reprezentację, której głosu nie będzie już można po prostu zignorować, jak robiono to zawsze dotąd w odpowiedzi na wezwania do wspólnej listy, do prawyborów, do zdecydowanych działań poza parlamentem i do przeróżnych innych rzeczy – i jak zignorowano nasz głos z tą wyjątkową ostentacją, na którą w osłupieniu patrzyliśmy w czasie niesławnej, zawstydzającej i upokarzającej nas sejmowej owacji. Nie apelujmy już tylko do rozsądku i sumień polityków. Zmieńmy pozycje w ich kalkulacjach.

Czytaj »
aborcja

Mniejsze zło już nie istnieje

Z oskarżeniami swoich mamy oczywisty kłopot. Może jednak my wszyscy, którzy głosujemy we wciąż przegrywanych wyborach, chodzimy na demonstracje, robimy, co możemy lub chociaż myślimy, co zrobić się da, powinniśmy się wreszcie dowiedzieć, że politycy opozycji rozgrywają inny mecz niż my.

Czytaj »
Piotr Szczęsny

Kasprzak pisze do Tuska

W dniu 6 rocznicy wyborów z 2015 roku, kiedy PiS przejął samodzielnie parlamentarną większość po raz pierwszy w historii III RP (lub IV), Paweł Kasprzak w otwartym liście do Donalda Tuska formułuje 8 punktów możliwej mapy drogowej, która poprzez wyborcze zwycięstwo ma szansę zakończyć polski kryzys i polską wojnę.

Czytaj »