Zajmują różne, na ogół odległe miejsca na trzech partyjnych listach wyborczych. Nie są jednak dziesiątkami lub jedenastkami w partyjnych drużynach. Są Obywatelskimi Jedynkami. Wszystkich, których spotykali w trudnych chwilach w całej Polsce proszą: – Chodźcie z nami! Idziemy po prawo i sprawiedliwość!
– Państwo mamy wspólne. I własne. Tyle obiecuje nam Konstytucja. Mamy je po to, by organizować w nim sobie życie. Zapewniać utrzymanie niepracującym seniorom, dbać o zdrowie wszystkich, ratować każde życie, pomagać słabszym, zapewnić wszystkim edukację, bezpieczeństwo, środowisko, utrzymać sieci energetyczne, drogi, zagwarantować godne warunki życia we wspólnocie, z którą się utożsamiamy i którą kochamy miłością patriotów – czytamy w deklaracji programowej Obywatelskich Jedynek. – Wszystko to działa, jeśli państwo i jego instytucje strzegą podstawowych wartości. (…)
Oglądamy dziś tysiące zdjęć z ostatnich trudnych lat [protesty, demonstracje – red.], a na nich wiele twarzy. Każda z tych osób zasługuje na immunitet przedstawiciela obywateli i każda z nich wie dobrze, do czego go użyć. (…) Jeśli instytucje polskiej demokracji mają należeć do obywatelek i obywateli, jak to nam obiecuje Konstytucja, to naszych przedstawicieli, którzy powinni się w nich znaleźć, znamy z tych niezliczonych sytuacji, w których to właśnie oni brali na siebie obowiązek obrony podstawowych zasad przyzwoitości, kiedy państwa zabrakło.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sejm jest nasz. Deklaracja Obywatelskich Jedynek
Obywatelskie Jedynki proszą o mandat w wyborach. – Idziemy do nich w przekonaniu, że kluczem do zwycięstwa jest wiarygodność mocnych przekonań. Idziemy po to, by w parlamencie znalazła się wreszcie reprezentacja rządzonych, a nie tylko rządząca większość i opozycja rywalizująca z nią o władzę. Obywatelska reprezentacja ponad partyjną konkurencją. (…) – Chcemy iść do wyborów jako ruch społeczny świadomy swych celów. Chcemy uczynić przynajmniej krok na tej drodze – czytamy w deklaracji.
*
Obywatelskie Jedynki to dziś 13 osób kandydujących w różnych okręgach z różnych list w całej Polsce, to:
- Beata Molik – nauczycielka, pracuje z młodzieżą od 2003 roku. Kandyduje z 2. miejsca listy Lewicy w 10 okręgu dla Piotrkowa Trybunalskiego. Deklaruje, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.
- Jolanta Urbańska – nauczycielka akademicka, dr nauk humanistycznych, radna, wiceprzewodnicząca RM Częstochowy. Do Sejmu kandyduje z listy Lewicy z nr 11 w okręgu 23. w Częstochowie.
- Bogumiła Bielak – polonistka, aktywistka protestu nauczycielskiego. Kandyduje z 5. miejsca na liście Nowej Lewicy w okręgu 36., Kalisz.
- Weronika Smarduch – jedynka KO w okręgu 14., sądecko-podhalańskim.
- Katarzyna Lubiniecka-Różyło – dziennikarka, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia i Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, aktywistka Strajku Kobiet we Wrocławiu. Ostatnia (nr28) na liście Lewicy w okręgu wrocławskim.
- Cezary Paweł Kasprzak – związany z ruchem Obywateli RP. Kandyduje z 10. miejsca listy Lewicy w 19. okręgu dla Warszawy i zagranicy. Zapowiada, że nie wstąpi do żadnego partyjnego klubu parlamentarnego.
- Małgorzata Musiałek – poetka, aktywistka i działaczka społeczna zaangażowana w idee walki o prawa kobiet, mniejszości i wykluczonych. Kandyduje z 11. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu nr 2 dla Wałbrzycha.
- Dominika Kasprowicz – aktywistka, feministka, dziennikarka, edukatorka i nauczycielka. Kandyduje z 16. miejsca listy Nowej Lewicy w okręgu 34., Elbląg.
- Marcin Piotrowski – socjolog, animator kultury, aktywista humanitarny i obywatelski. Kandyduje z 3. miejsca listy KO w okręgu 22.
- Elżbieta Mazur – aktywistka, przedsiębiorczyni, nr 8 na liście NOWEJ LEWICY w okręgu 33., Świętokrzyskie.
- Roman Mańka – wykładowca akademicki, socjolog, filozof, dziennikarz, autor sześciu książek. Kandyduje z okręgu 37 z listy Nowej Lewicy, z miejsca #17.
- Joanna Liddane – aktywistka i działaczka społeczna z Zielonej Góry. Kandyduje z 11. miejsca lubuskiej listy KO w okręgu nr 8.
- Prof. Tadeusz Gadacz – wykładowca AGH i Collegium Civitas, filozof, socjolog, etyk. Kandyduje z 10. miejsca listy KO w okręgu 13. w Krakowie.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ o Obywatelskich Jedynkach